wtorek, 18 lutego 2020 11:33

Nagroda "Inki" dla Macieja Małozięcia

Autor Marzena Gitler
Nagroda "Inki" dla Macieja Małozięcia

Fundacja Armii Krajowej - Polish Resintace podała nazwisko laureata legorocznej Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki”. Otrzymał ją wiceprezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wiceburmistrz Dębicy Maciej Małozięć. Nagrodę odbierze na uroczystej gali w Krakowie.

Nagroda im. Danuty Siedzikówny „Inki” przyznawana jest przez Fundację Armii Krajowej w Londynie osobom, które w sposób szczególny, wykraczający poza podstawowe obowiązki zawodowe, przyczyniają się do przywracania pamięci o uczestnikach drugiej konspiracji niepodległościowej lat 1945-1963.

W tym roku wyniku głosowania kapituły laureatem "Inki" został Maciej Małozięć.  Nagrodę otrzymał za działania podejmowane na rzecz upamiętnienia i popularyzacji wiedzy o Żołnierzach Wyklętych na terenie powiatów dębickiego i tarnowskiego

Nagroda im. Danuty Siedzikówny „Inki” za rok 2020 Z przyjemnością pragniemy poinformować, że w głosowaniu na laureata...

Gepostet von Fundacja Armii Krajowej - Polish Resistance - AK Foundation am Freitag, 14. Februar 2020

Maciej Małozięć jest wiceprezesem Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; prezesem (od 2019), a wcześniej sekretarzem (od 2004) Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy; członkiem Zarządu Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, oraz członkiem kilku stowarzyszeń i organizacji w powiecie dębickim i tarnowskim.

Od 2011 roku organizuje cykl przedsięwzięć z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (m.in. koncerty, wystawy, prezentacje, wykłady, spektakle, konkursy wiedzy, prezentacje filmów, biegi „Tropem Wilczym” oraz uroczystości patriotyczno-religijne z udziałem wojskowej asysty honorowej).

Jeszcze przed ustanowieniem święta państwowego 1 marca, tj. przed 2011 r., inicjował uroczyste nabożeństwa w rocznicę mordu na IV Zarządzie Głównym „WiN” w kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy.

W latach 2014-2018 był dyrektorem Katolickiego Centrum Edukacji KANA w Dębicy, w którym organizowano wiele przedsięwzięć edukacyjno-patriotycznych, w tym m.in. comiesięczne wykłady otwarte, w których wzięli udział świadkowie historii (m.in. Hanna Szczepanowska, harcerka Szarych Szeregów, powstaniec warszawski), a także coroczny konkurs wiedzy „Wilczymi Śladami”.

Od wielu lat współorganizuje coroczne uroczystości przy odsłoniętym w 2013 roku z jego inicjatywy na dębickim rynku pomniku zamordowanych tam w 1946 r. żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Jana Stefki „Mściciela”.

Był także inicjatorem powstania kilku tablic upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej i działaczy WiN, m.in. Władysława Strumskiego (na domu w którym mieszkał), tablicy Rotmistrza Witolda Pileckiego (dla Szkoły Podstawowej w Zwierniku), tablicy bohaterskich kobiet Ziemi Dębickiej walczących o niepodległość Polski (w kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy).

Od 2016 r. w ramach aktywności w Okręgu Tarnów ŚZŻAK współorganizuje świąteczną pomoc dla kilkudziesięciu kombatantów, pn. „Paczka dla weterana”. Jest autorem artykułów przybliżających historię lokalnego podziemia niepodległościowego.

Nagroda zostanie wręczona podczas Koncertu Galowego "W hołdzie Żołnierzom Wyklętym" w niedzielę 23 lutego o godz. 17:00 w Audytorium Maximum UJ w Krakowie.

Nagroda „Inki” 2020 - sylwetka Laureata Pan Maciej Małozięć jest wyróżniającym się przedstawicielem młodego pokolenia,...

Gepostet von Fundacja Armii Krajowej - Polish Resistance - AK Foundation am Sonntag, 16. Februar 2020

inf. i foto: Fundacja Armii Krajowej - Polish Resintace

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka