wtorek, 18 sierpnia 2020 13:16, aktualizacja 5 lat temu

Najlepsze sposoby na wybielanie zębów

Autor Artykuł sponsorowany
Najlepsze sposoby na wybielanie zębów

Poszukujesz sprawdzonego, skutecznego sposobu, aby rozjaśnić swoje zęby? Nie jesteś zadowolony z koloru swojego szkliwa i chciałbyś coś z tym zrobić? Jeśli tak, lepiej trafić nie mogłeś. W poniższym artykule przedstawiliśmy współcześnie najpopularniejsze sposoby na wybielenie zębów i spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, który z nich dla kogo jest najlepszy. Zachęcamy do lektury!

Zdrowe, piękne i białe zęby stały się niedoścignionym (w wielu przypadkach) pragnieniem milionów Polek i Polaków. Nic w tym dziwnego – w telewizji, internecie, czy na okładkach kolorowych czasopism cały czas mamy okazję oglądać atrakcyjnych ludzi, wraz z ich szerokimi, imponującymi, śnieżnobiałymi zębami. I nawet jeśli często zdajemy sobie sprawę, że to, co pokazują media, nie zawsze ma z prawdą wiele wspólnego, i tak marzymy, by móc w towarzystwie zabłysnąć równie efektywnym uśmiechem. Najprostsza droga do tego poddając swoje zęby wybielaniu.

Gdzie wybielić zęby – u dentysty czy w domu?

Możemy to zrobić zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinecie stomatologicznym. Na co lepiej się zdecydować? To oczywiście zależy od tego, jakich efektów oczekujemy i jak dużą kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć, by poprawić jakość uśmiechu. Jeśli wystarczy nam wybielanie subtelne, delikatne, a przy tym tanie, spokojnie możemy się zdecydować na którąś z metod domowego rozjaśniania uśmiechu. Osoby, które oczekują bardziej spektakularnych efektów, powinny z kolei raczej pomyśleć o poddaniu się któremuś z zabiegów profesjonalnego rozjaśniania zębów w gabinecie stomatologicznym – w takim wypadku liczyć się jednak należy ze znacznie większymi kosztami.

Wybielanie nakładkowe i laserowe u dentysty

Jeśli należysz do drugiej grupy użytkowników, a zatem chcesz efektownie rozjaśnić zęby, powinieneś wybrać się do gabinetu stomatologicznego i tam wraz ze stomatologiem ustalić najlepszą w Twoim wypadku metodę rozjaśnienia zębów. Obecnie u dentysty wybiela się szkliwo metodą nakładkową bądź laserową.

Ta pierwsza jest nieco tańsza, daje równie znakomite efekty, ale wymaga też od pacjenta nieco więcej samozaparcia i dyscypliny. Najpierw dentysta robi wycisk naszych zębów, a potem na jego bazie przygotowuje idealnie dopasowane do naszego zgryzu nakładki. Te należy zakładać na zęby już w domu, zwykle na noc, przez kolejne 2-4 tygodnie, uprzednio rozprowadzając po nakładkach podarowany nam przez lekarza żel wybielający. Specjalista cały czas monitoruje efekty zabiegu i to on kieruje naszymi kolejnymi poczynaniami. Koszt wybielania zębów metodą nakładkową to 600-800 złotych.

Druga metoda, zwana „laserową”, pozwala skutecznie rozjaśnić zęby znacznie szybciej, bo już po jednej wizycie pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Sam zabieg trwa od 40 minut do 1,5 godziny i polega na dwu-trzykrotnym zaaplikowaniu na nasze zęby przez lekarza specjalnego żelu wybielającego, który podczas 20-minutowych sesji naświetlany jest laserem. Stomatolodzy ostrzegają jednak, że podobna operacja jest dość inwazyjna i nie poleca się jej osobom z rozmaitymi schorzeniami jamy ustnej. Koszt laserowego wybielania zębów to około 1000 złotych.

Wybielanie zębów w domu

Zarówno nakładkowe, jak i laserowe wybielanie zębów jest bardzo efektywne i w pełni bezpieczne, ponieważ przeprowadzane pod czujnym okiem stomatologa. Niestety, ceny rozjaśniania szkliwa w gabinecie stomatologicznym sprawiają, że niektórzy użytkownicy – co najzupełniej zrozumiałe – wolą skorzystać ze znacznie tańszych, domowych metod wybielania. Warto sprawdzić przegląd najlepszych metod wybielania zębów, gdzie opisane są różne preparaty.

W warunkach domowych możemy wybielić zęby:

  • paskami wybielającymi,
  • pastami wybielającymi,
  • węglem aktywnym,
  • sodą oczyszczoną.

Najbezpieczniejsze i najłatwiejsze jest wybielanie zębów pastami wybielającymi, jednak ma ono zasadniczą wadę – na jego efekty czekać trzeba zazwyczaj kilka miesięcy, poza tym wybielających past do zębów trzeba używać umiejętnie, by nie zetrzeć sobie nimi szkliwa.

Godne polecenia do domowego wybielania są też dostępne w aptekach i drogeriach paski wybielające – kuracja nimi zazwyczaj trwa od 7 do 14 dni i polega na naklejaniu przez ten czas na zęby pasków pokrytych wybielającym żelem. Cena pasków to około 60-70 złotych.

Jeśli chodzi o wybielanie zębów węglem aktywnym czy sodą oczyszczoną, stomatolodzy współcześnie zdecydowanie odradzają korzystanie z tych metod, ponieważ są one bardzo inwazyjne i mogą prowadzić do poważnych, nieodwracalnych uszkodzeń szkliwa oraz różnego rodzaju chorób zębów.

Co, gdy naszych zębów nie da się wybielić?

W niektórych przypadkach z różnych przyczyn nie ma możliwości, by wybielić zęby (mowa tu zwłaszcza o zębach martwych, plombowanych, itp.). Wówczas pozostaje nam zamaskowanie ich niekorzystnego koloru poprzez założenie licówek. Te porcelanowe płatki zakłada się na zewnętrzną stronę zęba i potrafią one nie tylko poprawić koloryt szkliwa, ale nawet kształt, asymetrię zębów. Licówki dają bardzo spektakularne efekty (śnieżnobiały uśmiech, którym celebryci chwalą się w mediach, to często właśnie ich zasługa), są jednak przy tym bardzo drogie – koszt wybielenia jednego zęba zaczyna się od około 800 złotych.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka