W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, na rynku w Lipnicy Murowanej po raz 66. odbędzie się Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego – święto barw, tradycji i ludowego kunsztu, które od dziesięcioleci przyciąga tysiące gości z całej Polski i zza granicy.
Palmy, które sięgają nieba
W samym sercu tej unikalnej uroczystości znajdują się ręcznie wykonywane, często kilkunastometrowe palmy, które lipniczanie stawiają na zabytkowym rynku z wielką dumą i nabożnością. Wykonywane są z młodych pędów wierzby, przyozdabiane bibułkowymi kwiatami i zielenią bukszpanu – każda z nich to prawdziwe dzieło sztuki, owoc tygodni pracy i przekazywanej z pokolenia na pokolenie wiedzy.
Nie chodzi jednak tylko o wysokość. Jury ocenia również estetykę, zgodność z tradycją i sposób wykonania – dlatego Konkurs Lipnickich Palm to nie tylko lokalna atrakcja, ale narodowy symbol pielęgnowania dziedzictwa kulturowego.
ciąg dalszy pod galerią zdjęć










Zaszczytne miejsce na mapie Małopolski
W tym roku konkurs został włączony do prestiżowego projektu „Wizytówki Małopolski”, a Województwo Małopolskie zostało jego Partnerem Głównym. Marszałek województwa, Łukasz Smółka, w specjalnym liście podkreślił wyjątkowość wydarzenia:
„To właśnie tutaj, od 1958 roku, konkurs na najpiękniejszą i najwyższą palmę przyciąga tłumy turystów (...). Buduje to nie tylko lokalną tożsamość, ale również siłę marki Małopolska.”
LIST MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO NA OKOLICZNOŚĆ KONKURSU LIPNICKICH PALM Już wcześniej informowaliśmy Państwa,...
Opublikowany przez GDK Lipnica Murowana Wtorek, 8 kwietnia 2025
Program pełen atrakcji
Obchody rozpoczną się już o godzinie 7:30, kiedy to na rynku pojawią się pierwsze palmy, a komisja konkursowa rozpocznie ich ocenę. Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne występy muzyczne, w tym:
Strażacka Orkiestra Dęta z Rajbrotu,
Zespół Pieśni „Raj”,
Zespół Regionalny „Górzanie” z Lipnicy Górnej,
oraz gwiazdy tegorocznej edycji – Kapela „Zalasowianie” i Młodzieżowa Kapela „Z pod Dęba” z Zalasowej, które łączą pokolenia i zachwycają żywiołowym brzmieniem Pogórza i Krakowa Wschodniego.
Kulminacją dnia będzie poświęcenie palm na rynku (godz. 10:50), po którym odbędzie się uroczysta msza święta w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła.
Dla ducha i dla oka
Wśród wydarzeń towarzyszących nie zabraknie: żywych warsztatów tworzenia palm, jarmarku wielkanocnego z lokalnymi wyrobami, oraz możliwości indywidualnego zwiedzania lipnickich zabytków, w tym unikatowego kościoła św. Leonarda – perły drewnianej architektury wpisanej na listę UNESCO.
Wieczorem, o godzinie 17:00, w tym samym kościele odbędzie się koncert „Dźwięki ZADUMY” w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni – refleksyjny finał dnia pełnego kolorów i emocji.
Niedziela Palmowa to jedno z najbardziej malowniczych i wyczekiwanych wydarzeń w Małopolsce. Warto choć raz wybrać się na to kolorowe święto.
fot. GOK Lipnica Murowana