środa, 30 czerwca 2021 12:09

Narodowy Spis Powszechny na półmetku. Sprawdź statystyki dotyczące Małopolski

Autor Norbert Kwiatkowski
Narodowy Spis Powszechny na półmetku. Sprawdź statystyki dotyczące Małopolski

Do 30 września br.  trwa badanie statystyczne  – Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.  Spis jest obowiązkowy, podobnie jak na całym świecie, a osoby, które nie wezmą w nim udziału, mogą zostać ukarane grzywną do 5 tys. zł.

– Spis powszechny to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, o czym świadczy wielość form, z których można skorzystać. Bardzo dziękuję krakowskiemu Urzędowi Statystycznemu za zaangażowanie w jego przeprowadzenie, w tym za organizację mobilnych punktów, które możemy znaleźć z parkach czy innych miejscach publicznych, a także przy okazji lokalnych imprez. Dziękuję, że są Państwo obecni m.in. przy okazji imprez połączonych z akcjami promującymi szczepienia. Gratuluję samorządom, które są aktualnie liderami spisowymi. To niezwykle ważne badanie. Dzięki spisowi będziemy wiedzieć więcej o strukturze demograficznej czy szeregu spraw mieszkaniowych. To niezwykle istotne dane pozwalające dostosowywać rządowe programy do aktualnej sytuacji i podejmować decyzje adekwatne do bieżących potrzeb – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W spisie ludności wziął dotychczas udział co trzeci mieszkaniec województwa małopolskiego

W Polsce spisało się już blisko 14 mln osób, czyli jedna trzecia mieszkańców. W samej Małopolsce z ustawowego obowiązku wywiązał się przeszło milion mieszkańców, z tego 70% przez internet.

Najszybsi i najbardziej zdyscyplinowani w regionie są mieszkańcy gmin: Bolesław w powiecie dąbrowskim (73%), Jordanów (63%), Radgoszcz (60%), Dobra (59%), Sułkowice (57%), Lipnica Murowana (56%), Słopnice (53%), Sułoszowa (52%), Zawoja (51%).

Najwolniej spis przebiega w gminach: Uście Gorlickie (18%), Spytkowice (20%), Zator (20%), Racławice (21%), Szaflary (21%), Ryglice (21%), Poronin (22%).

W stolicy Małopolski – mieście Krakowie w spisie wzięło jak do tej pory udział 41% mieszkańców, z czego 88% przez internet. To nieco słabszy wynik niż w Warszawie (43%), ale lepszy niż w Łodzi (37%), Poznaniu (37%), Rzeszowie (38%) czy Gdańsku (39%).

Spis przez internet

Obowiązkowy, a jednocześnie najbezpieczniejszy i najwygodniejszy jest samospis internetowy. Na stronie internetowej spis.gov.pl jest dostępny interaktywny formularz, który należy samodzielnie wypełnić. Można to zrobić na komputerze lub urządzeniu mobilnym – nawet na smartfonie.

Spis przez telefon

Osoby wykluczone cyfrowo mogą skorzystać z opcji „spisz się przez telefon”, dzwoniąc na infolinię spisową od poniedziałku do piątku, od 8:00 do 18:00 pod numer: 22 279 99 99.

Spis w punkcie spisowym

Jeśli samospis internetowy nie jest możliwy we własnym zakresie, można spisać się w punktach spisowych, dostępnych w urzędach gmin i urzędach statystycznych, gdzie udostępniono stanowiska komputerowe do spisu, a pomocą służą pracownicy biur spisowych.

Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzom kontaktującym się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrzów jest obowiązkowy.

Info oraz foto: małopolska.policja.gov.pl

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka