piątek, 1 kwietnia 2022 08:38

Nauka tekstu na pamięć – sposoby

Autor Artykuł sponsorowany
Nauka tekstu na pamięć – sposoby

Jak to jest z tą nauką na pamięć? Czy jest dobrym pomysłem w każdym przypadku? W końcu duża część nauczycieli powtarza ,,Absolutnie nie ucz się podręcznika na pamięć, powinieneś to zrozumieć!’’. I faktycznie, prawdą jest, że znaczna część osób, ucząc się na pamięć, nie przykłada uwagi do tego, aby zrozumieć tekst. Z tego też względu, w większości przypadków, metoda ta nie jest najlepszym pomysłem, jednak czasami nie ma innego wyjścia, niż nauczyć się na pamięć. Jest to potrzebne, jeśli Twoim zadaniem jest wyrecytować wiersz, bądź w momencie, gdy przedmiot jest Ci kompletnie niezrozumiały, wszystkie metody, czy źródła takie jak platforma edukacyjna, zawiodły. W takiej sytuacji nauczenie się materiału na pamięć to jedyne wyjście. Jak więc skutecznie to zrobić?

Krok 1 – streść!

Podczas nauki tekstu na pamięć, dobrym pomysłem jest go streścić, bądź rozpisać szczegółowy plan wydarzeń. Najlepiej będzie to działało w przypadku dłuższych tekstów, więc idealnie sprawdzi się, jeśli chodzi o naukę na sprawdzian. Może to się okazać być bardzo przydatne, szczególnie dla wzrokowców, którzy przepisując tekst, zapamiętają z niego jak najwięcej. Poza tym, przy krótszych tekstach, bądź też regułkach, bardzo dobrze działa zapamiętywanie pierwszych liter. O co tu dokładnie chodzi? Jeśli Twoją definicją jest ,,Sokół jest ptakiem drapieżnym’’, to zapamiętujesz ,,s. j. p. d.’’, dzięki czemu później, łatwiej przychodzi Ci przypomnienie sobie tekstu.

Krok 2 – zrozum!

Może się to wydawać być dosyć nieoczywiste, ale jedną z najważniejszych zasad, przy nauczeniu się tekstu na pamięć, jest zrozumienie sensu jego treści. Rozumiejąc coś, mózgowi w łatwiejszy sposób, jest odtworzyć treść. Czym lepiej rozumiesz informacje, tym lepiej je zapamiętasz. Jeśli definicja wydaje Ci się być ekstremalnie trudna, dobrym sposobem będzie połączenie metody pierwszej i drugiej, tj. pierwszym krokiem w takim przypadku powinno być streszczenie tekstu, które będzie opisywało definicję łatwiej i bardziej klarownie, następnie podczas uczenia się, znacznie łatwiej przyjdzie Ci zrozumienie, a tym samym tekst stanie się dla Ciebie prosty i przyjemny.

Etap końcowy

Gdy już zrozumiesz tekst, którego masz się nauczyć, a następnie zapamiętasz, poprzez wybrany przez Ciebie sposób, nadchodzi pora na ostatni, najważniejszy, w przypadku uczenia się tekstów na pamięć, krok. Jest nim oczywiście przypominanie sobie go. Skup się i przypomnij dokładnie jak przebiegał tekst, całą jego strukturę, wygląd, Twoje odczucia, które miałeś podczas czytania go. Dobrym sposobem, jest tworzenie sobie skojarzeń, z elementami, które pojawiają się w tekście. Niekonwencjonalne skojarzenia łatwiej będzie Ci zapamiętać, niż sam tekst, dzięki czemu potem, łatwiej będzie Ci odtworzyć całość.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka