wtorek, 16 kwietnia 2024 13:34

Nawet 400 milionów dla rozwoju. "Kraków nie jest bezludną wyspą i musimy mądrze ze sobą współpracować "

Autor Marzena Gitler
Nawet 400 milionów dla rozwoju. "Kraków nie jest bezludną wyspą i musimy mądrze ze sobą współpracować "

Kandydaci w II turze wyborów samorządowych oraz już wybrani wspólnie z kandydatem PO na prezydenta Krakowa zadeklarowali współpracę w ramach Metropolii Krakowskiej. – Dziękuję za obecność i za to, że możemy mówić jednym głosem, bo Kraków nie jest bezludną wyspą i musimy mądrze ze sobą współpracować - powiedział Aleksander Miszalski.

Przypomnijmy, gminy z tzw. obwarzanka krakowskiego wspólnie z Krakowem łączy już przynależność do Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, jednak ustawa metropolitalna daje znacznie szersze możliwości rozwoju i współpracy. To wspólny budżet, transport, inwestycje drogowe a nawet straż metropolitalna, która np. może kontrolować przestrzeganie małopolskiej uchwały antysmogowej w gminach wokół Krakowa, które nie mają własnej straży miejskiej czy gminnej, a więc znacznie skuteczniejsza walka ze smogiem oraz znacznie większe środki na wymianę starych pieców.

O tym wszystkim mówili samorządowcy, którzy spotkali się w Krakowie na zaproszenie Aleksandra Miszalskiego. W spotkaniu udział wzięli Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki, Robert Lisowski, wójt gminy Iwanowice, Paweł Knafel burmistrz gminy Słomniki, Stanisław Gorajczyk, wójt gminy Sułoszowa, Krzysztof Wołos wójt gminy Wielka Wieś, Dorota Kęsek wójt-elekt Zabierzowa, Daniel Gajoch wójt-elekt gminy Michałowice, Anna Wąsowicz kandydatka na burmistrza Skawiny (przeszła do II tury) i Tomasz Urynowicz kandydat na wójta gminy Kocmyrzów-Luborzyca (również przeszedł do II tury).

– Dziękuję za obecność i za to, że możemy mówić jednym głosem, bo Kraków nie jest bezludną wyspą i musimy mądrze ze sobą współpracować - powiedział Aleksander Miszalski, zapewniając, że nie zamierza on w żaden sposób włączać terenów gmin ościennych do Krakowa. Przekonywał, że w sejmie trwają już prace nad ustawą metropolitalną. Będzie ona będzie musiała jednak zostać dostosowana do zmienionej ustawy o samorządach, która ma zmodyfikować sposób finansowania ich działalności. - Ona jest już napisana, natomiast ze względu na reformę finansów samorządowych, którą zapowiedział pan minister Andrzej Domański, będzie musiała ulec lekkiej korekcie - mówił poseł KO.

Nowa ustawa o metropolii pozwoli na znaczne zwiększenie środków na wspólne przedsięwzięcia taki jak komunikacja czy budowa nowych linii tramwajowych z Krakowa do okolicznych gmin. - Ustawa metropolitalna będzie to dodatkowe narzędzie. Myśmy wyliczyli ją na około 400 milionów rocznie dla całego obszaru - podkreślił Aleksander Miszalski.

Spotkanie zakończyła deklaracja współpracy wszystkich samorządowców przy powstaniu ustawy metropolitalnej i realizacji jej celów i założeń.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka