poniedziałek, 15 stycznia 2024 13:06

Nie ma chętnych na tanie mieszkania w Okocimiu? „Część wnioskodawców zrezygnowała”

Autor Katarzyna Jamróz
Nie ma chętnych na tanie mieszkania w Okocimiu? „Część wnioskodawców zrezygnowała”

Przy ulicy Goetzów Okocimskich w Okocimiu powstać ma 40 lokali. Przedstawiciele Urzędu Miasta przekonują, że zainteresowanie taką formą wynajmu mieszkania w gminie Brzesko jest bardzo duże. Dlaczego więc zdecydowano się na uruchomienie piątego naboru?

Pod koniec roku 40 rodzin z gminy Brzesko będzie mogło wprowadzić się do lokali mieszkalnych administrowanych przez spółkę Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa SIM Małopolska. – Budujemy czterdzieści 3-pokojowych mieszkań o powierzchni od 58 do 62 metrów kwadratowych. Każde z nich będzie miało standard wyższy niż deweloperski, „pod klucz”, co oznacza, że będą one kompletnie wykończone, a przyszłym najemcom pozostanie tylko ich umeblowanie i zamieszkanie – mówił w maju 2023 r. burmistrz Tomasz Latocha. Gmina Brzesko przystąpiła do spółki SIM w sierpniu 2021 r., jako jedna z szesnastu w Małopolsce, a brzeski samorząd był jednym z głównych orędowników tego programu.

Im dłuższy najem, tym większy rabat

Jak zapowiadał Urząd Miasta, projekt SIM skierowany jest do osób, które nie posiadają żadnego mieszkania, utracili zdolność kredytową, ale wciąż mają zdolność czynszową. Ważnym warunkiem jest też kryterium dochodowe, które podlegać będzie waloryzacji o wskaźnik inflacji. Według tego schematu obliczany będzie też czynsz, którego wysokość corocznie ustalać ma Wojewoda Małopolski. Ideą programu jest zapewnienie najemcom stabilnej sytuacji mieszkaniowej. Docelowo każdy lokator, po pewnym czasie może stać się właścicielem, a jego rodzina ma zapewnione prawo dziedziczenia. Przy zakupie lokali stosowane będą bonifikaty. Zasada jest taka – im dłuższy najem, tym większy rabat.

Spółka SIM Małopolska formalnie została zawiązana 2 sierpnia 2021 r. w brzeskiej siedzibie urzędu miejskiego, gdzie nastąpiło podpisanie w formie aktu notarialnego umowy, powołującej jej do życia. Zadaniem SIM Małopolska jest budowa tanich mieszkań pod wynajem. Pod notarialnym dokumentem podpisali się przedstawiciele 16 gmin z: Brzeska, Borzęcina, Ciężkowic, Dąbrowy Tarnowskiej, Gnojnika, Gorlic, Korzennej, Miechowa, Rabki-Zdroju, Ryglic, Starego Sącza, Trzciany, Tuchowa, Wieliczki, Wierzchosławic i Zakliczyna. Siedzibą spółki jest Brzesko. W spotkaniu założycielskim, obok przedstawicieli wszystkich zainteresowanych gmin, uczestniczyli Jarosław Gowin (wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii), Anna Kornecka, Andrzej Gut-Mostowy z MRPiT, poseł Stanisław Bukowiec oraz wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka.

Ponad 50 tys zł.

Choć przygotowania do inwestycji nabierają tempa, sprawy komplikują się w przypadku rekrutacji potencjalnych najemców. Trudności z  ich pozyskaniem dotykają nie tylko gminę Brzesko. W praktyce każda z szesnastu jednostek samorządowych zrzeszonych w ramach SIM Małopolska boryka się z problemem znalezienia zainteresowanych wynajmem nowych mieszkań. Przy ulicy Goetzów Okocimskich w Okocimiu powstać ma 40 lokali. Przedstawiciele Urzędu Miasta przekonują, że zainteresowanie taką formą wynajmu mieszkania w gminie Brzesko jest bardzo duże. Dlaczego więc zdecydowano się na uruchomienie piątego naboru? O to zapytaliśmy Małgorzatę Serafin, z-ca dyrektora Wydziału Geodezji i Zarządzania Mieniem (GM).

Czy fakt konieczności ogłoszenia piątego naboru trochę państwa nie niepokoi? Może po prostu źle rozpoznano rynek i zapotrzebowanie społeczne na tego typu mieszkania nie jest duże?

– Zapotrzebowanie na mieszkania na terenie Gminy Brzesko jest bardzo duże. Wiele rodzin wynajmuje mieszkania w zasobach prywatnych, gdzie koszty czynszu najmu są bardzo wysokie. Stawka czynszu za 1 m2 w zasobach prywatnych jest co najmniej dwukrotnie wyższa niż prognozowana stawka czynszu za 1 m2 w mieszkaniach, które wybuduje Spółka SIM. Prognozowana stawka w SIM to około 16,63 zł. /m2 (prognoza z 2022 r.). Mieszkania będą nowe, trzypokojowe, przestronne i przygotowane do zamieszkania „pod klucz".

Zrozumiałe jest, że ktoś ze zdeklarowanych najemców może się rozmyślić. Dlaczego w jego miejsce nie jest wpisywana osoba z listy rezerwowej? Istnieje taka lista? Czy rozpisywanie każdorazowo naboru jest wymogiem prawnym w przypadku SIM-u?

– Pierwszy nabór wniosków na mieszkania SIM zakończył się sukcesem. Wpłynęły 62 wnioski. Powstały dwie listy tj. lista główna z 40 wnioskodawcami i lista rezerwowa z 22 wnioskodawcami. W trakcie procedury zawierania umów rezerwacyjnych, część wnioskodawców zrezygnowała z uczestnictwa w projekcie. Stąd kolejne nabory wniosków. Wiele rodzin jest zainteresowanych, ale jednak koszty partycypacji (ponad 50 tys. zł.) to w tej chwili duża kwota.

Konieczność ogłoszenia piątego naboru z pewnością nie wpływa dobrze na renomę inwestycji. Może problemem jest jej lokalizacja?

– Lokalizacja jest bardzo dobra. Budynki będą wybudowane w centrum Okocimia, w bardzo dobrej lokalizacji (atrakcyjnej). W Okocimiu znajduje się szkoła podstawowa, dom ludowy, kościół, w bliskiej odległości jest również sklep "GROSZEK". Najbliższe przedszkole znajduje się w Brzesku przy ul. Browarnej.

Termin składania wniosków

Wnioski o zawarcie umowy najmu należy składać na Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Brzesku przy ul. Głowackiego 51, w terminie od 27 grudnia 2023 r. do 19 stycznia 2024 r. w wersji papierowej, w zamkniętej kopercie, na której należy napisać: imię, nazwisko i adres wnioskodawcy oraz dodać opis: „Wniosek o zawarcie umowy najmu SIM”. Wniosek dotyczy zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynkach mieszkalnych zlokalizowanych w Okocimiu na działkach o numerach ewidencyjnych: 80/17, 80/18 80/19, 80/20, 80/21, które mają zostać wybudowane w ramach inwestycji realizowanej przez społeczną inicjatywę mieszkaniową SIM Małopolska sp. z o.o. Złożony wniosek podlega ocenie punktowej.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash/UM Brzesko/Edycja własna

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka