piątek, 9 czerwca 2023 15:40

Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Senatorka PO miała 85 lat

Autor Marzena Gitler
Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Senatorka PO miała 85 lat

Barbara Borys-Damięcka była reżyserką filmową i teatralną. Od 2007 roku przez cztery kadencje zasiadała w Senacie z ramienia Platformy Obywatelskiej.

O śmierci senatorki PO poinformował  Borys Budka. "Dziś odeszła od nas Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 roku senator RP. Postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi.  Cześć Jej Pamięci" - napisał.

Barbara Borys-Damięcka była cenioną reżyserką i producentką popularnych programów Telewizji Polskiej. Tworzyła m.in. przedstawienia Teatru Telewizji oraz takie programy jak m.in. Tele-Echo i 5-10-15 oraz większość programów telewizyjnych Kabaretu Starszych Panów. W latach 1997–2007 pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Syrena w Warszawie.

Do polityki weszła w 2004 roku, startując bez powodzenia w Parlamentu Europejskiego z Inicjatywy dla Polski. W wyborach parlamentarnych w 2007 została senatorkę z ramienia Platformy Obywatelskiej. Zagłosowało na nią wtedy najwięcej osób w Polsce - aż 605 972 wyborców. W Senacie VII kadencji była zastępczynią przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. W VIII kadencji była zastępczynią przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Barbara Borys-Damięcka zmarła 9 czerwca. Miała 85 lat.

fot. Wikimedia Commons

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka