środa, 16 lutego 2022 16:04

Niebezpieczna noc w Małopolsce. Alarm RCB: wichury i burze!

Autor Marzena Gitler
Niebezpieczna noc w Małopolsce. Alarm RCB: wichury i burze!

To będzie wietrzna noc w Małopolsce. Dwa niże spowodują wichury i burze. Choć w Małopolsce ma wiać słabiej niż na północy, warto się przygotować!

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed silnym wiatrem, któremu mogą towarzyszyć burze. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 3.00 17 lutego do godz. 24.00. Meteorolodzy prognozują wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

"Uwaga! Dla całej Polski zostały wydane ostrzeżenia na silny wiatr! Na zach. 3°, w centrum 2°, a na wsch.1°. W zachodniej Polsce porywy wiatru mogą być lokalnie bardzo gwałtowne i sięgać około 120 km/h" - napisał IMGW na Twitterze.

Najsilniejsze porywy prognozowane są w czwartek. W nocy z czwartku na piątek porywy stopniowo będą słabły. Silnym porywom wiatru w nocy, jak i w dzień, towarzyszyć będą burze.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

Wichury nawet do soboty!

Przed wichurami i burzami ostrzegają też Łowcy Burz. "KOLEJNE WICHURY - NIŻ DUDLEY ORAZ EUNICE. PORYWY WIATRU 80-110, W GÓRACH POWYŻEJ 140 KM/H! Niestety przed nami najbliższe kilka dni będzie charakteryzowało się silnymi porywami wiatru. Jednakże wiele na to wskazuje, że nasze regiony nie zostaną dotknięte tak mocno jak centrum i północna część kraju. Popołudniu oczekujcie od nas oficjalnego ostrzeżenia z większą dawką szczegółów. Co obecnie wiemy? Linia szkwału z możliwymi burzami - czwartek przed południem, kolejna wichura w sobotni poranek (cały czas analizujemy)" - napisali na stronie Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie na Facebooku.

‼ KOLEJNE WICHURY - NIŻ DUDLEY ORAZ EUNICE ‼ ⚠️ PORYWY WIATRU 80-110, W GÓRACH POWYŻEJ 140 KM/H ⚠️ Niestety przed nami...

Opublikowany przez Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie Środa, 16 lutego 2022

Mieszkańcy otrzymali też ostrzeżenia SMS-em o Alercie RCB: "Uwaga! Dziś i jutro (16/17.02)silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domach jeśli możesz" - czytamy w komunikacie.

Jak przygotować się na wichury?

Miasto Kraków oprócz ostrzeżenia przypomina tez jak zachować się w tak ekstremalna pogodę.

Pamiętajcie, aby:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były one zaparkowane pod drzewami
  • zamknąć okna i drzwi
  • nie zatrzymywać się pod drzewami
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz
  • przygotować oświetlenie zastępcze – wiatr może uszkodzić linie energetyczne
  • uważać podczas jazdy samochodem ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a ponadto przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu z jezdni.
Kraków

Kraków - najnowsze informacje