wtorek, 18 czerwca 2024 12:38

Niedźwiedź brunatny pod Grybowem. Służby przypominają o środkach ostrożności

Autor Patryk Trzaska
Niedźwiedź brunatny pod Grybowem. Służby przypominają o środkach ostrożności

Niedźwiedź brunatny uchwycony na terenie gminy Grybów. Obecność ssaka zarejestrowała fotopułapka koła łowieckiego "Rogacz" w okolicach góry Chełm. Zdjęcie, na którym widoczny jest niedźwiedź, wykonane zostało w nocy ze środy na czwartek. Służby przypominają jak zachować się podczas spotkania z niedźwiedziem.

Niedźwiedź brunatny to największy drapieżnik występujący w Polsce. Zwierzę to zamieszkuje głównie w Karpatach, ale czasami można go spotkać także w innych rejonach kraju. Niedźwiedzie brunatne są wszystkożerne – ich dieta składa się zarówno z roślin, jak i mięsa. Chociaż są potężne i budzą respekt, ataki na ludzi zdarzają się niezwykle rzadko.

Służby przypominają, że w razie ewentualnego spotkania niedźwiedzia z człowiekiem, najważniejsze jest zachowanie spokoju. Nie należy wpadać w panikę ani próbować uciekać, ponieważ niedźwiedzie są bardzo szybkie i mogą potraktować naszą ucieczkę jako prowokację do ataku. Najlepszym rozwiązaniem jest spokojne wycofanie się z jego terenu.

Jeśli wybieramy się do lasu z psem, dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa naszego czworonoga, należy trzymać go na smyczy. Pies biegający luzem może sprowokować niedźwiedzia lub przyciągnąć jego uwagę, co może zakończyć się niebezpiecznym spotkaniem.

Źródło/Foto: Gmina Grybów

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka