czwartek, 13 sierpnia 2020 13:53

Niepołomice najbogatszą gminą Małopolski? Tak wynika z rankingu

Autor Marzena Gitler
Niepołomice najbogatszą gminą Małopolski? Tak wynika z rankingu

Miesięcznik samorządu terytorialnego Wspólnota opublikował swój coroczny ranking zamożności gmin w Polsce. W zestawieniu najbogatszych Niepołomice znalazły się na najwyższej pozycji w historii…

W przygotowaniu zestawienia wzięto pod uwagę dochody własne jednostek samorządu terytorialnego i otrzymywane przez nie subwencje. Podobnie jak w latach ubiegłych zrezygnowano z wliczania do rankingu zamożności wpływów z np. środków unijnych, ponieważ często jednorazowy zastrzyk pieniędzy zewnętrznych wypaczał ranking windując pojedyncze gminy tylko po to, aby w kolejnych zestawieniach spadły o wiele pozycji.

W rankingu nie widać wielkich niespodzianek. Najbogatsze miasta wojewódzkiego kolejno: Warszawa, Opole i Wrocław. Podium wśród miast na prawach powiatu to: Sopot, Płock i Gliwice.

W kategorii "miasta inne" ranking otwierają: Krynica Morska, Mielno i Dziwnów. Gmina Niepołomice jest w zestawieniu na 22. miejscu, czyli najwyżej w Małopolsce, z dochodami per capita na poziomie 5202 złotych!

To duży awans w zestawieniu. Przez wiele lat gmina Niepołomice była w czwartej dziesiątce, w 2018 roku trzydziesta szósta, a teraz miejsce 22. To z pewnością cieszy, świadczy o mocnych podstawach finansowych samorządu i silnej pozycji gospodarczej. A jednocześnie umożliwia odważniejsze planowanie wydatków na rozwój czy edukację - podkreślił pełniący funkcję burmistrza Krystian Zieliński.

"Bogatsze" od Niepołomic w regionie są: Tarnów, Nowy Sącz (oba to miasta na prawach powiatu) oraz Kraków (w rankingu miast wojewódzkich).

W komentarzu do rankingu zaznaczono, że dotyczy on danych z roku 2019, które w sytuacji pandemii koronawirusa ‘wydają się głęboką historią’. Autorzy przewidują zmiany w przyszłorocznym rankingu, choć pierwsze dane z wykonań budżetu dopiero się pojawiają. Zaznaczają też, „że samorządom bardzo przydałoby się wsparcie i faktyczne współdziałanie z rządem w najbliższym czasie” podkreślając ich „większą niż w przypadku budżetu państwa bezbronnością finansową”.

Jednocześnie autorzy radkingu podkreślają, że samorządy od 2016 roku notują wzrost dochodów na wszystkich szczeblach – od gmin po województwa i to nawet z pominięciem środków na świadczenia z programu 500+ (500+ to program rządowy, którego dystrybucja została zlecona samorządom. W wyniku tego przez budżety gmin przepływają środki na wypłaty z programu zwiększając ich dochody, jednak nie mogą być wykorzystane w celu realizacji żadnych innych zadań).

Rok 2018 był rekordowym pod względem środków przeznaczonych przez JST na inwestycje. Niespodziewanie suma wydatków majątkowych samorządów w ubiegłym roku spadła i była niższa niż ta w poprzednim rekordowym 2010. Jednak wciąż jest to suma ponad 50 mld złotych, których prawie połowa przypadła na gminy.

inf. i foto: UM Niepołomice

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka