piątek, 4 października 2019 13:59

Niepołomice: Pola Chwały

Autor Marzena Gitler
Niepołomice: Pola Chwały

W ostatni weekend września w Niepołomicach spotkali się miłośnicy historii i rekonstruktorzy, odtwarzający formacje zbrojne wszystkich epok. Impreza odbywała się w najciekawszych punktach miasta. Niepołomice na trzy dni stały się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można było spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać jedynie w muzeach.

Obozy wojskowe są rozstawione były wokół zamku i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne, podzielone według epok, pokazywały jak wyglądało wojsko od starożytności po współczesność. Każdy mógł z bliska oglądać mundury, broń i pojazdy wojskowe. Na hipodromie za zamkiem podziwiano pokazy oddziałów rekonstrukcyjnych, a w niedzielę o godz. 11.00 ulicami Niepołomic przeszła widowiskowa defilada, podczas której zaprezentowały się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.

W niepołomickim zamku na specjalnych makietach rozgrywano największe bitwy z historii Europy i świata przy pomocy artystycznie wykonanych figur i modeli. Można było zobaczyć wystawę modeli wojskowych i wziąć udział w zawodach modelarskich. W zamkowych komnatach przez 48 godzin non stop odbywał się maraton miłośników gier planszowych. Na dziedzińcu prowadzono warsztaty taneczne, pokazy mody z dawnych epok oraz koncerty. Można było też wcielić się w postać z historii, bo można było wypożyczyć stroje z różnych epok. Nie zabrakło też atrakcji specjalnie dla dzieci.

Widowiskowej imprezie towarzyszyła od piątkowego poranka konferencja naukowa. Tegoroczne Pola Chwały miały kilka tematów wiodących. 450 lat temu, w lipcu 1569 w wyniku Unii Lubelskiej powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów - ze wspólnym monarchą, herbem, walutą, polityką zagraniczną. W 2018 świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości i powstania II Rzeczpospolitej, natomiast w 2019 będziemy świętowali stulecie powstania Policji Państwowej. 80 lat temu, we wrześniu, zostaliśmy napadnięci przez dwa totalitarne systemy. To wszystko przypomniano w barwny i angażujący sposób.

Inf. org.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje