wtorek, 1 września 2020 12:14, aktualizacja 4 lata temu

Niepołomice. Szkoły podzielone na strefy, maseczki na przerwach – rozpoczął się nowy rok szkolny

Autor Marzena Gitler
Niepołomice. Szkoły podzielone na strefy, maseczki na przerwach – rozpoczął się nowy rok szkolny

Otwieramy wszystkie szkoły, przedszkola i świetlice, mają na uwadze dobro zarówno rodziców jak i dzieci. Niemniej jednak jesteśmy przygotowani na to, by w razie potrzeby być gotowi na nauczanie hybrydowe – mówi Wiesław Bobowski dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice. Jak będzie wyglądała edukacja w warunkach epidemii?

– Początek roku stwarza wyzwania, dlatego wszyscy dyrektorzy wprowadzają procedury bezpieczeństwa na czas stanu epidemii zgodnie z wytycznymi – mówi Wiesław Bobowski dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice. – W szkole kontynuowane będzie tradycyjne nauczanie od 1 września. Otwieramy wszystkie szkoły, przedszkola i świetlice, mają na uwadze dobro zarówno rodziców jak i dzieci. Niemniej jednak jesteśmy przygotowani na to, by w razie potrzeby być gotowi na nauczanie hybrydowe, czyli nauczanie w kilku formach. Nie zaplanowaliśmy uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego, odbyły się tylko spotkania z wychowawcami.

Szkoły w gminie Niepołomice są podzielone na strefy. Strefa czerwona to miejsce, do którego rodzice odprowadzają dziecko, strefa żółta to droga przejścia do świetlicy i strefa zielona, w której przebywają dzieci oraz obsługa – nauczyciele szkoły. Natomiast, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, można umówić się na spotkanie w wyznaczonym przez dyrektora miejscu. – Rekomendujemy noszenie maseczek w miejscach wspólnych dla dzieci powyżej 12 roku życia, zwłaszcza na przerwie – wyjaśni dyrektor. – Personel jest zobowiązany do zakładania masek lub przyłbic w momencie opuszczenia sali.

Główny Inspektor Sanitarny, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, utrzymał limit powierzchni na jedno dziecko w przedszkolach. Czy w związku z tym nie zabraknie miejsc dla dzieci? – Jeśli chodzi o limit 1,5 m na 1 dziecko w przedszkolu mieścimy się w 100 procentach – uspokaja Wiesław Bobowski.

W Niepołomicach nie będzie adaptacji dla rozpoczynających przedszkole 3-latków. – Nie będzie adaptacji ze względu na złożoność sytuacji. Oczywiście będziemy się starali w jak największym stopniu zapewnić możliwość organizacyjną, tak, żeby dzieci nie tego nie odczuły. Nie wiemy, czy będą  dodatkowe dyżury nauczycielskie. Zwiększyliśmy liczbę godzin dla nauczycieli tam, gdzie jest taka potrzeba, tak aby nie łączyć grup. Każdy z dyrektorów opracuje swoje procedury, odpowiednie dla specyfiki danej placówki.

W odpowiedzi na prośbę o skomentowanie zaleceń MEN dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice mówi:  Trudno mi się do tego odnieść, ale dużo się mówi, że samorządy zostały pozostawione same sobie.

Szczegółowe dyrektywy dla dyrektorów placówek oświatowych w Mieście i Gmnie Niepołomice:

Początek roku szkolnego niesie ze sobą wiele wyzwań i obowiązków dla każdego zarządzającego placówką dyrektora. Wszyscy dyrektorzy wprowadzają procedury bezpieczeństwa w czasie stanu epidemii w związku z COVID – 19.

W szkołach nie będzie uroczystej inauguracji rozpoczęcia roku szkolnego.

Z dniem 1 września 2020r. w szkołach i placówkach znajdujących się na terenie Gminy Niepołomice będzie funkcjonować tradycyjne kształcenie.

W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę placówki. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: mieszana forma kształcenia (hybrydowa) gdzie Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły/placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub kształcenie zdalne wówczas Dyrektor szkoły/placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

Organizacja zajęć w szkołach i placówkach na terenie Miasta i Gminy Niepołomice:

Informacje ogólne

  • Rodzice zobowiązani są do podania aktualnych danych kontaktowych za pomocą, których dyrektor lub pracownik do tego wyznaczony będzie mógł szybko i skutecznie skontaktować się z nimi w sytuacji wykazywania przez ucznia objawów zakażenia.
  • W szkole znajduje się termometr bezdotykowy za pomocą, którego nauczyciel może zweryfikować temperaturę ciała dziecka, którego stan sugeruje objawy zakażenia. Termometr jest dezynfekowany po każdym użyciu.
  • Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
  • W miarę możliwości organizacja pracy szkoły będzie umożliwiać zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ogranicza gromadzenie się uczniów na terenie szkoły (np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku) oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
  • Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  • Przedmioty ( sprzęty znajdujące się w sali), których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować są usuwane lub ogranicza się do nich dostęp.
  • Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  • Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
  • Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
  • Zajęcia w ramach praktycznej nauki zawodu uczniów i słuchaczy u pracodawców podmiot przyjmujący uczniów zapewnia prowadzenie tych zajęć z uwzględnieniem przepisów odrębnych dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, właściwych dla zakładów pracy oraz wytycznych ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego, dotyczących poszczególnych branż.
  • Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe jest czyszczony lub dezynfekowany.
  • Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole uwzględniających odpowiednio zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych.
  • Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
  • Rekomenduje się, we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/higienistką szkolną, ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zajęcia Wychowania Fizycznego

  • Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć są czyszczone lub dezynfekowane po każdych zajęciach.
  • W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
  • Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, ograniczone zostają ćwiczenia i gry kontaktowe.

Przybycie ucznia do szkoły

  • Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  • Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  • Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
  • Rodzice/opiekunowie odprowadzający dzieci do szkoły, zachowują zasady: 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi, dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m, dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,   opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  • W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
  • Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  • Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
  • Rekomendujemy aby uczniowie korzystali w szatni z co drugiego boksu/szafki/wieszaka
  • Uczniowie przychodzą do szkoły na wyznaczone godziny, aby ograniczyć większe skupiska uczniów w szatni
  • Przy wejściu do szatni znajduje się środek do dezynfekcji rąk oraz instrukcja prawidłowej dezynfekcji rąk.

Zajęcia Świetlicowe

  • Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, aby ograniczyć większe skupiska uczniów.
  • Uczniowie korzystający  z zajęć świetlicowych zobowiązani są do zapoznania się z nowymi zasadami bezpieczeństwa w czasie epidemii.
  • Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
  • Świetlice jest wietrzona (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
  • Uczniowie podczas zajęć świetlicowych starają się utrzymać dystans społeczny min. 1,5m
  • Uczniowie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa podczas kaszlu lub kichania.

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

  • Przy wejściu głównym należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
  • Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
  • Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
  • Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
  • Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  • W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
  • Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
  • Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, należy zapewnić miejsca/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/

zobacz też:

Wielicki sanepid nie zgodził się na zamknięcie świetlic szkolnych. Dlaczego?
Burmistrz Wieliczki, jako organ prowadzący w rekomendacjach dla szkół i przedszkoli w związku z funkcjonowaniem w czasie epidemii zalecił m.in. zamknięcie świetlic w placówkach. Jednak świetlice pozostną otwarte. To decyzja wielickiego sanepidu.
koronawirus najnowsze informacje

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka