wtorek, 3 października 2023 11:09

Nowa inwestycja w Proszowicach oficjalnie otwarta! "Będzie służyć nie tylko mieszkańcom, ale także przyjezdnym"

Autor Patryk Trzaska
Nowa inwestycja w Proszowicach oficjalnie otwarta! "Będzie służyć nie tylko mieszkańcom, ale także przyjezdnym"

W Proszowicach oddano do użytku dwa nowe parkingi typu Park&Ride: jeden przy ul. Krakowskiej, drugi w rejonie ul. Kościuszki. W uroczystym otwarciu inwestycji uczestniczył wicemarszałek Józef Gawron.

Parkingi są oświetlone i wyposażone w system informujący o dostępności wolnych miejsc. Ten przy ul. Krakowskiej składa się z 41 miejsc postojowych, w tym trzech miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Jest także wyposażony w stanowiska dla rowerów. Powstała przy nim również zatoka przystankowa z wiatą oraz przystanek. Drugi parking, który powstał w rejonie ul. Kościuszki liczy 60 miejsc postojowych, w tym trzy miejsca dla osób z niepełnosprawnością. Podobnie jak ten przy ul. Krakowskiej, jest wyposażony w stanowiska dla rowerów.

Inwestycja (pod pełną nazwą „Budowa dwóch parkingów typu Park&Ride, budowa ścieżki rowerowej, ciągów pieszych oraz trzech zatok autobusowych z wiatami na terenie gminy Proszowice”) została zrealizowana w ramach projektu „Rozwój infrastruktury i zaplecza transportu zbiorowego w Gminie Proszowice – etap I – budowa systemów park&ride i bike&ride”. Całkowita wartość projektu to ponad 3,4 mln zł. Dofinansowanie ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wyniosło niemal 3 mln zł.

– Tego typu parkingi spełniają różnorodne funkcje. Przede wszystkim, pozwalają odciążyć miasta z ruchu samochodowego. Służą nie tylko mieszkańcom, ale także przyjezdnym. Mogą być również punktem zbiórek dla wycieczek. Skorzystają także rowerzyści, bo jeden z parkingów jest połączony ze ścieżką rowerową Eurovelo. To przykład dobrze wydanych środków unijnych – podkreślał wicemarszałek Józef Gawron.

Przy okazji uroczystego otwarcia parkingów odbyło się także spotkanie podsumowujące realizację tej inwestycji oraz innego przedsięwzięcia zrealizowanego przez Gminę i Miasto Proszowice – zadania „Przebudowa ul. Krakowskiej w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg”. W jego ramach m.in. przebudowano odcinek drogi o długości ok. 1,6 km, zbudowano chodnik, zainstalowano oświetlenie oraz urządzenia bezpieczeństwa – radary. W ramach prac dodatkowych, wyremontowano kanalizację sanitarną w obrębie „Małego Rynku” i zbudowano próg zwalniający w rejonie przedszkola. Koszt tej inwestycji wyniósł 3,1 mln zł. Dofinansowanie wyniosło 1,7 mln zł.

inf./fot. Małopolska.pl

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka