wtorek, 23 lutego 2021 13:14

Nowa ustawa hazardowa - co o niej wiemy?

Autor Artykuł sponsorowany
Nowa ustawa hazardowa - co o niej wiemy?

Naprawdę wielu graczy nie zdaje sobie sprawy z tego, że nowa ustawa o grach losowych wprowadziła bardzo wiele ułatwień do życia osób, które nie tylko oferują gry losowe, ale także z nich korzystają na co dzień. Co więc wiemy o nowej ustawie o grach losowych?

Ustawa o grach losowych - wstęp

Na wstępie warto wyjaśnić, że pierwsza w Polsce ustawa o grach losowych została uchwalona w 1992 roku i przeszła kilka nowelizacji – czyli dostała kilka prostych poprawek. Ponieważ jednak same poprawki to było za mało, w 2009 roku uchwalono nowy dokument. Projekt wzbudził również wiele zastrzeżeń i sporów (w tym zarzutów o niezgodność z prawem unijnym), dlatego 15 grudnia 2016 r. Uchwalona została nowelizacja ustawy o grach losowych, która przyniosła wiele bardzo istotnych zmian. Po uzyskaniu ostatecznej decyzji 1 kwietnia 2017 r. W Polsce weszła w życie gruntownie zmieniona ustawa o grach losowych. Dla całej branży gier losowych w Polsce rok 2017 to przełomowy moment, zwłaszcza dla branży internetowej (np. bukmacherzy).

Wprowadzone zmiany miały na celu skuteczniejszą walkę z firmami, które nie płaciły podatków w Polsce. Dopóki jednak uzyskają standardowe zezwolenia i wpłacą podatki do budżetu państwa, zagraniczni operatorzy gier losowych mogą działać bez przeszkód. Ważna jest również poprawa bezpieczeństwa graczy i wdrażanie rozwiązań zmniejszających ryzyko bankructwa osób uzależnionych od gier losowych lub uczestników zakładów sportowych.

Z drugiej strony ustawodawca również pozostawił wiele przepisów bez zmian. Tutaj oczywiście zakłady sportowe w Polsce odetchnęły z ulgą, ponieważ jak wszyscy wiedzą – każda zmiana stanowi zazwyczaj odebranie jakichś praw.

Ustawa o grach losowych - bukmacherzy

Zgodnie z ustawą o grach losowych - Polscy bukmacherzy mogą świadczyć usługi w Polsce tylko wtedy, gdy Minister Finansów RP zezwoli im na prowadzenie takiej działalności. O taką koncesję mogą ubiegać się tylko firmy, które spełniają określone wymagania, np. Spółka, która ma odpowiednio wysoki kapitał zakładowy, może udzielić odpowiednich gwarancji finansowych lub mają siedzibę w Polsce (lub utworzą przedstawiciela lub oddział w Polsce na nasz kraj). Firmy zainteresowane organizacją gier losowych w naszym kraju muszą również złożyć specjalny wniosek oraz dużą liczbę dokumentów związanych z planowaną działalnością i samą firmą. Ministerstwo Finansów RP ma do 6 miesięcy na rozpatrzenie wniosku.

Warto wspomnieć, że Minister Finansów wydał osobne zezwolenie, aby bukmacherzy mogli oferować zakłady w stacjonarnych punktach a bukmacherzy mogą ubiegać się o jeden lub dwa z nich oddzielnie dla bukmacherów internetowych. Ponadto prawo określa również okres ważności wydanej licencji - 6 lat, ale licencję można przedłużyć tylko raz.

Rejestr Domen Zakazanych

Jak wszyscy wiemy, legalnie działają tylko bukmacherzy upoważnieni przez Ministra Finansów do organizowania zakładów. Jednak w dobie internetu nie jest trudno oferować gier online, dlatego przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o grach zdecydowaną większość udziałów w polskim rynku gier miały firmy działające na czarno.

Podstawowym narzędziem używanym w walce o ograniczenie szarej strefy w branży gier losowych online są „rejestratorzy nazw domen”. Nowa ustawa o grach gry losowych stanowi, że rejestr jest prowadzony przez Ministra Finansów i jest dostępny dla wszystkich. Rejestr znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów i każdy może sprawdzić, czy dany bukmacher lub inny operator gier losowych nie świadczy tych usług bez pozwolenia.

Rejestracja ta jest szczególnie ważna dla firm telekomunikacyjnych i dostawców usług płatniczych. Projekt ustawy nakłada na firmy telekomunikacyjne obowiązek zakazania dostępu do stron internetowych znajdujących się w rejestrze w ciągu 48 godzin od pojawienia się nazwy domeny na liście „zabronionych”. Z drugiej strony dostawca usług płatniczych musi zakończyć współpracę z właścicielem serwisu wpisanym do organu rejestrującego blokowaną domenę w terminie 30 dni od daty rejestracji zarejestrowanej domeny. Z drugiej strony, jeśli gracz ma wątpliwości, czy dany bukmacher jest legalny w Polsce, może również skorzystać z rejestru.

Ustawa o grach losowych – wiek graczy

Niezależnie od tego, czy bukmacher zezwala na gry losowe przez internet czy na miejscu – grać można tylko do 18 lat wzwyż. Zgodnie z „Ustawą o grach losowych” osoby poniżej 18 roku życia nie mają nawet prawa do odwiedzania witryn z zakładami sportowymi ani do odwiedzania witryn oferujących gry losowe online. Bukmacher musi powiadomić o zakazie gry nieletnich w widocznym miejscu. Jeśli chodzi o zakłady sportowe w Polsce w stacjonarnych lokalizacjach, w przypadku wątpliwości co do wieku gracza, obsługa sklepu ma prawo zażądać dowodu osobistego w celu weryfikacji wieku.

Z drugiej strony organizatorzy zakładów internetowych muszą wprowadzić procedury weryfikacji wieku graczy, w tym procedury rejestracji kont osobistych graczy. Rejestracja konta jest warunkiem koniecznym do obstawiania, więc jeśli nie założysz osobnego konta u danego bukmachera, nie możesz postawić. Kluczowym elementem rejestracji konta gracza jest przesłanie kserokopii dowodu osobistego lub paszportu, na podstawie której bukmacher może potwierdzić pełnoletność gracza.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka