sobota, 17 kwietnia 2021 11:48

Kraków. Liczy się kreatywność. Uczniowie zawalczą o pieniądze dla swojej szkoły

Autor Marzena Gitler
Kraków. Liczy się kreatywność. Uczniowie zawalczą o pieniądze dla swojej szkoły

Kraków przeznaczy 350 tys, zł do podziału pomiędzy krakowskie szkoły. Projekt, który stworzyli radni Rafał Komarewicz i Łukasz Wantuch a zaakceptował prezydent Jacek Majchrowski ma być receptą na izolację spowodowana zdalnym nauczaniem i ożywić kreatywność krakowskich uczniów. Jak będą rozdysponowane pieniądze?

Z inicjatywy radnych Rafała  Komarewicza oraz Łukasza Wantucha, przy wsparciu prezydenta Krakowa  Jacka Majchrowskiego, w tym roku będzie realizowany Szkolny Budżet  Obywatelski o wartości 350 tysięcy złotych.

Dzięki przychylności prezydenta  Krakowa Jacka Majchrowskiego udało nam się wspólnie stworzyć Szkolny Budżet Obywatelski o wartości 350 tysięcy złotych. To niebagatelna kwota  wsparcia dla samorządowych placówek oświatowych w trakcie epidemii –  powiedział podczas konferencji prasowej Rafał Komarewicz,  wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, z partii Polska 2050 Szymona  Hołowni.

Kraków Rada Miasta Wantuch Komarewicz Szkolny Budżet Obywatelski
Konferencja radnych Wantucha i Komarewicza na temat Szkolnego Budżetu Obywatelskiego

Zaznaczył, że projekt będzie  zrealizowany jeszcze w tym roku. Nie polega tylko na pomocy finansowej  dla szkół. – To rodzaj aktywizacji dzieci, które zostały zmuszone do  siedzenia w domach. Dzieci w wolnych chwilach będą mogły wykazać się  inicjatywą i kreatywnością: kto przygotuje najlepszy sposób na promocję  Szkolnego Budżetu Obywatelskiego – dodał Rafał Komarewicz.

Z kolei radny Łukasz Wantuch  wytłumaczył, że Szkolny Budżet Obywatelski został podzielony na dwa  etapy. Pierwszy (miejski) zacznie się jeszcze w tym miesiącu. Prezydent  Jacek Majchrowski ma zarządzeniem powołać specjalny zespół, który oceni  prace uczniów.

To kluczowy etap, podczas którego  zdecydujemy, do których szkół trafią pieniądze. Gremium, w skład którego  mają wejść radni oraz przedstawiciele magistratu, wybierze najlepsze  prace uczniów i to dzięki pomysłowości dzieci szkoły otrzymają  pieniądze. Zasada jest prosta: za każde dziecko placówka otrzyma 100  złotych – powiedział Łukasz Wantuch.

Za organizację drugiego etapu  (szkolnego) odpowiedzialni będą dyrektorzy poszczególnych placówek. –  Chcemy, w granicach prawa, dać wolną rękę dyrektorom, którzy najlepiej  wiedzą, jakie są potrzeby placówki. Dyrektor będzie mógł zdecydować, czy  przeprowadzi wewnętrzne głosowanie czy może w inny sposób zdecyduje z samorządem uczniowskim, na co przeznaczyć pieniądze – dodał radny  Wantuch.

Dokładny termin przeprowadzenia pierwszego oraz drugiego etapu Szkolnego Budżetu Obywatelskiego będzie podany w momencie, kiedy prezydent podpisze już zarządzenie w sprawie  zespołu konkursowego.

Foto media

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka