poniedziałek, 7 grudnia 2020 09:47

Nowe Brzesko. Kto ma pszczoły ten ma świat wesoły. Święto patrona pszczelarzy

Autor Wiktoria Mitura
Nowe Brzesko. Kto ma pszczoły ten ma świat wesoły. Święto patrona pszczelarzy

W niedzielę 6 grudnia 2020 roku w kościele parafialnym w Bobinie członkowie Nowobrzeskiego Koła Pszczelarzy obchodzili 10-lecie spotkań organizowanych corocznie z okazji święta swojego patrona św. Ambrożego. W tym roku mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył prof. dr hab. ks. Zbigniew Trzaskowski.

Zebranych w Bobinie przywitał gospodarz parafii, a zarazem kapelan pszczelarzy ks. kanonik Czesław Parkita.

Homilię wygłosił ks. Trzaskowski.

- Przez ile dróg musimy przejść w życiu, aby stać się człowiekiem. Przykładem są nieodpowiedzialni rolnicy. Jest jeszcze wielu ludzi, którzy nie rozumieją, że nieprawidłowymi opryskami zabijają pszczoły. Ta wredna trucizna powoduje, że pszczoła gubi ślad, nie wraca już do swojej macierzy i ginie. A jak wyginą pszczoły to i ludzie wyginą. Niech pasieki wam darzą i niech już nie będzie tych nierozważnych wrednych oprysków. Bo kto ma pszczoły, ten ma świat wesoły. Szczęść Boże – mówił prof. dr hab. ks. Zbigniew Trzaskowski.

Pod koniec mszy proboszcz z Bobina poświęcił przyniesione do Świątyni przez pszczelarzy dary, a wierni mogli skosztować produktów pszczelarzy. Stanisław Piątek z Kuchar skarbnik Koła Pszczelarzy podziękował za odprawienie mszy świętej i wygłoszenie homilii.

- Na początku było nas kilka osób na mszy. Z każdym rokiem jednak nas przybywało. Obecnie w uroczystościach udział bierze po kilkadziesiąt członków Koła wraz z rodzinami –powiedział Stanisław Piątek.

Uroczystość w Bobinie pięknym śpiewem wzbogaciła Katarzyna Plaga z Kuchar.

Tekst i fot. Arkadiusz Fularski

Proszowice - najnowsze informacje