niedziela, 4 grudnia 2022 15:55

Nowe rowery miejskie trafią do Krakowa. Zmienią się jednak zasady wypożyczania

Autor Patryk Trzaska
Nowe rowery miejskie trafią do Krakowa. Zmienią się jednak zasady wypożyczania

Miejskie rowery wracają do Krakowa. Po ponad dwóch latach do stolicy Małopolski ma trafić blisko pół tysiąca jednośladów. Ulec zmianie ma jednak formuła ich wypożyczania. Co powinni wiedzieć mieszkańcy?

LajkBike - tak będą nazywać się nowe rowery miejskie, które mają być dostępne dla mieszkańców Krakowa już od marca 2023 roku. Zastąpią one wycofane na początku 2020 roku jednoślady Wavelo. Teraz ma zmienić się nie tylko nazwa, ale również sposób wypożyczania.

Jak pokazują statystyki z wielu miast polskich, tradycyjna formuła wypożyczalni rowerów miejskich z roku na rok ulega wyczerpaniu, a i w wielu aglomeracjach Europy Zachodniej coraz większą popularnością cieszą się  systemy wypożyczalni rowerów w formie miesięcznej subskrypcji. Użytkownik korzysta z roweru w sposób ciągły przez określony czas  (minimalnie miesiąc) – serwis ma zapewniony w cenie abonamentu. Z tego  względu Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie podjął decyzję o utworzeniu długoterminowej wypożyczalni rowerów.

Szczegółowe  zasady działania systemu, zasady działania punktów odbioru rowerów oraz  serwisu, jak również stworzenie na potrzeby systemu regulaminu są w  trakcie przygotowywania. Według propozycji ZTP, miesięczny abonament będzie wynosił 29 zł. Trzeba będzie jednak też wpłacić kaucję.

Rozwiązanie  takie – gdy jeden pojazd wypożycza się na dłużej – jest bardziej opłacalne i dla mieszkańców, i dla miasta. Użytkownicy mają rower cały  czas u siebie, wiedzą, w jakim jest stanie, pilnują go i dbają o niego.  Miasto pomaga im w serwisowaniu sprzętu, ale nie musi ponosić wysokich  kosztów utrzymywania wypożyczalni na ulicach, a także wymiany często  niszczonych ogólnodostępnych rowerów.

Do Krakowa dotarło już pierwsze 250 nowych rowerów.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje