czwartek, 18 lutego 2021 13:16

Nowe życie po COVID-19 ― kiedy rynek nieruchomości wróci do normy?

Autor Artykuł partnera
Nowe życie po COVID-19 ― kiedy rynek nieruchomości wróci do normy?

15 stycznia 2021 roku ruszyła pierwsza fala rejestracji do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. To przedsięwzięcie ma pozwolić do końca 2021 roku zapanować nad sytuacją epidemiczną i nareszcie uwolnić kraj spod władzy wirusa.

Kiedy można spodziewać się powrotu gospodarki do normy? Jak zapowiada się rok 2021? Jak zachowa się jeden z najstabilniejszych sektorów ekonomicznych ― rynek nieruchomości? Zespół portalu inwestycji mieszkaniowych w Polsce Korter przedstawia najnowsze opinie ekspertów.

Przyszłość ― mglista czy pełna cudownych perspektyw?

Profesor dziennikarstwa ekonomicznego Henrik Müller w artykule opublikowanym w niemieckim czasopiśmie Der Spiegel twierdzi, że lata 20. XXI wieku mogą okazać się „złotą dekadą” dla gospodarki.

Skąd takie wnioski? Z doświadczeń minionych pandemii, choćby sprzed 100 lat, gdy po wyczerpującej epidemii hiszpańskiej grypy nastąpiły burzliwe i kwitnące życiem Roaring Twenties. Boom ekonomiczny jest naturalną reakcją społeczeństwa i gospodarki na dłuższy zastój.

W optymistycznej wizji przyszłości Müller nie jest samotny ― o tym zgodnie mówią prawie wszyscy analitycy gospodarki.

Polscy eksperci zapowiadają dla kraju niewątpliwy wzrost ekonomiczny, w tym przyrost produktu krajowego brutto ― nie ma pewności tylko co do jego skali. Rozbieżności liczb są dość duże ― od około 3% do aż 6%. Powodem niezgodności zdań jest brak jakichkolwiek pewników, który już nieraz od początku 2020 roku zmuszał ekspertów rumienić się ze wstydu ― rzeczywistość pandemiczna okazała się być bardziej chwiejna, niż teoretycy mogli pomyśleć.

Z danych ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli 15 krajowych ośrodków badawczych możemy zrobić następujący prognostyczny „wyciąg”:

  • początek      2021 roku nie będzie łatwy dla gospodarki. Poprawa nastąpi w II kwartale      roku;
  • nastąpi      przyrost produktu krajowego brutto ― część ekspertów twierdzi, że już      wiosną doświadczymy poważnych, rzędu 7-9% skoków;
  • wzrośnie      aktywność konsumencka ― nawet do 12%;
  • będzie      miał miejsce spadek bezrobocia i stabilizacja rynku pracy;
  • umiarkowana      inflacja jest również oczekiwana;
  • 2021      rok będzie dobry dla gospodarki niezależnie od sukcesów programu szczepień      ― konsumenci i firmy przyzwyczają się do nowych realiów, więc powtórka      scenariuszu 2020 roku nie jest możliwa;
  • w 2021      roku polska gospodarka nie zdąży wrócić do stanu sprzed pandemii, jej      regeneracja nie będzie wyróżniać się wyjątkowo szybkim tempem, za to odznaczy      się stabilnością.

Co z rynkiem nieruchomości w 2021

2020 rok był naprawdę trudnym orzechem do zgryzienia dla ekspertów ds. nieruchomości ― I kwartał był obfity w katastroficzne wizje recesji rynku i spadków cen mieszkań do 50%. Nie bez powodu, gdyż wiosną aktywność konsumencka sięgnęła zero i nawet w pewnym sensie spadła poniżej zera ― część nabywców wycofała się z transakcji kupna nieruchomości z powodu zawirowań na rynku pracy i braku pewności finansowej.

Jednak już w III kwartale stało się jasne, że rynek nieruchomości wytrzymał kryzys, a nawet… wzmocnił się. W ocenie Narodowego Banku Polskiego, całkiem możliwe, że 2020 zasłużył na miano najproduktywniejszego pod względem liczby oddanych do użytku inwestycji deweloperskich.

Zdaniem ekspertów, właśnie koniunktura rynku z końca 2020 roku decyduje o perspektywach jego rozwoju w 2021 ― i to zgadza się z prognozami ogólnogospodarczymi, w których mowa o prawie 6-procentowym przyroście produktu krajowego brutto.

Ponadto, dążące do zera stopy oprocentowania lokat bankowych po raz kolejny utwierdziły Polaków w przekonaniu, że rynek nieruchomości jest najpewniejszą przystanią dla inwestycji.

Jednak eksperci przestrzegają, że należy zachować ostrożność i rozsądek, gdyż w warunkach kryzysowych żadne prognozy, a tym bardziej te optymistyczne, nie mogą być brane za pewnik. Rok 2020 pokazał, że nawet najbardziej zaufane instytucje i najbardziej uznani profesjonaliści mogą się mylić.

Jakie główne cechy rynku nieruchomości ujawniły się na początku 2021 roku?

  • Ceny      mieszkań w 2020 roku nie spadły, lecz nie przestawały rosnąć ― co prawda,      dwa razy wolniej, niż wymagałaby dynamika poprzednich lat. W efekcie mamy      następujące przybliżone podwyżki w skali roku:

·         Kraków: +9%;
·         Warszawa: +5,5%;
·         Wrocław: + 5,5%;
·         Poznań: +4%;
·         Gdańsk: +1%.

  • Ceny      wynajmu długoterminowego spadły na terenie całego kraju, najbardziej w      dużych miastach turystycznych i studenckich:

·         Kraków: -12%;
·         Gdańsk: -11%;
·         Poznań: -5%;
·         Warszawa: -4%;
·         Wrocław: -3,5%.

Wzrost cen transakcyjnych mieszkań i spadek opłacalności wynajmu nasuwa na myśl o tym, że nie jest to najprzyjaźniejszy czas dla inwestorów w nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że liczy się przede wszystkim rentowność długoterminowa, i pod tym względem trudno jest znaleźć lokatę pewniejszą, niż nieruchomość.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka