piątek, 7 lutego 2020 15:29

Wieliczka. Noworoczna gala w „Solnym Mieście”

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Noworoczna gala w „Solnym Mieście”

Uroczysty nastrój i wyjątkowa atmosfera towarzyszyły tradycyjnemu Spotkaniu Noworocznemu, które odbyło się w sobotni wieczór 25 stycznia. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała koncertu w wykonaniu wielickich artystów oraz gwiazdy wieczoru - Nataszy Urbańskiej.

Spotkanie rozpoczęło się kolędami w wykonaniu Międzyszkolnej Orkiestry Dętej pod dyr. Adama Czyżowskiego. Następnie nastąpiło uroczyste przekazanie śp. Zofii Batko Honorowego Obywatelstwa Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka, które nadano 27 grudnia 2019 r. Dokument potwierdzający nadanie Honorowego Obywatelstwa przekazano córce Zofii Batko – Bożenie Juszkiewicz. Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce Tadeusz Luraniec odczytał uzasadnienie nadania: „Rada Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka poczytuje sobie za najwyższy honor i zaszczyt, iż może nadać Szanownej Pani Zofii Batko Skarbnikowi Miasta i Gminy Wieliczka Honorowe Obywatelstwo Miasta Wieliczka w dowód wdzięczności oraz w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju samorządu terytorialnego, a także wytrwałą pracę na rzecz samorządowej wspólnoty lokalnej”. Burmistrz Artur Kozioł ze wzruszeniem wspominał śp. Zofię Batko. − Ten wieczór zaplanowaliśmy inaczej, jednak życie pisze swoje scenariusze. Pani Zosia odeszła kilka dni temu, ale z pewnością była przygotowana na ten dzień, bo zawsze rzetelnie i skrupulatnie wykonywała swoje obowiązki. Wiem, że jest tu z nami dzisiaj i chce, żebyśmy radośnie spędzili ten wyjątkowy wieczór - powiedział.

W dalszej części koncertu usłyszeliśmy zespół wokalno-instrumentalny Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce pod kierunkiem Izabeli oraz Big-Band „Wieliczka” pod dyr. Pawła Gajewskiego, który tworzą uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce oraz rodzice.

Podczas Spotkania Noworocznego wręczono Nagrodę Kulturalną Burmistrza Wieliczki za rok 2019, którą otrzymała Weronika Kozłowska. Utalentowana artystka z Podstolic wzięła udział w zmaganiach na ogólnopolskiej muzycznej scenie popularnego programu „The Voice of Poland”. Wspaniałym występem podbiła serca publiczności, a mieszkańcy Wieliczki i okolic z ogromnym zainteresowaniem oglądali wspomniany program. Laureatka Nagrody Kulturalnej zaprezentowała swój talent podczas występu na scenie.

W finałowej części koncertu wystąpiła Natasza Urbańska wystąpiła. Artystka zachwyciła wielicką publiczność, a jej żywiołowość i energia udzieliła się uczestnikom koncertu.

Tradycyjnie na Spotkaniu Noworocznym odbyła się zbiórka charytatywna na rzecz Marcela Filo z Chorągwicy. Barierą dla 11-letniego Marcela stała się choroba - złośliwy nowotwór inwazyjny móżdżku. Marcel przeszedł operację resekcji guza, ale wymaga pomocy. Chemioterapia, naświetlania i rehabilitacja - to ciągła i kosztowna walka. Spotkanie Noworoczne stało się okazją do wsparcia Marcela w walce o życie i zdrowie.

Inf. i foto: UM Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje