Do woliery w krakowskim zoo wprowadził się czteromiesięczny Hugo. Na razie jest mięciutki ale ma 30 tysięcy kolców. Kto to taki?
Hugo przyszedł na świat w ZOO w Koszycach na Słowacji. Na razie jest malutki, ale gdy dorośnie może mieć do ok. metra długości ciała i do 30 cm długości ogona. Waży niewiele - przeważnie kilka kilogramów, ale rekordziści dochodzą do 14 kilogramów. Żyje ok 10 lat.
Sympatyczne zwierzątko w naturze występuje w Ameryce Północnej. Jest samotnikiem, ale czasem tworzy wspólne kryjówki z innymi osobnikami.
Można go spotkać od Alaski do granic Meksyku, ale nie jest to łatwe, bo żeruje głównie nocą. Wspina się na drzewa w gęstych lasach, potrafi też pływać.
Jest roślinożercą. Lubi jeść korę, korzenie, łodygi, owoce i trawami. Hugo uwielbia też bataty - zdradza ZOO na swoim Facebooku. Ma 30 tysięcy kolców, ale nimi nie strzela jak jeżozwierz.
Wiecie już kim jest Hugo? To czteromiesięczny urson amerykański. Prawda, że jest uroczy? W krakowskim Zoo zobaczycie go w wolierze, w której przedtem mieszkały ostronosy.
foto: Fb. Zoo Kraków














![[12.03.2026] Pogoda w Małopolsce na czwartek. Będzie bardzo ciepło, ale po południu wkroczą deszcz i burze](https://cdn.glos24.pl/2026/03/Zamek-Rabsztyn_w300.webp)







![[QUIZ] To oni decydowali o losach naszego świata. Sprawdź, czy potrafisz rozpoznać najpotężniejszych wodzów w dziejach](https://cdn.glos24.pl/2023/12/Najpot--niejsi-wodzowie-w-dziejach_w300.webp)