piątek, 25 września 2020 10:41

Nowy Sącz: #budżet dla mieszkańców. Ostatnia szansa na przedstawienie swojego pomysłu

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz: #budżet dla mieszkańców. Ostatnia szansa na przedstawienie swojego pomysłu

Wraz z końcem lipca zakończył się termin składania propozycji do projektowanego budżetu miasta Nowego Sącza na rok 2021. Radny Maciej Rogóż znalazł jednak pewne wyjście. Uważa, że dopóki Rada Miasta nie przegłosuje uchwały, w projekcie możliwe jest wprowadzanie korekt. Stąd pojawiła się akcja #budżetdlamieszkańców. O co w niej chodzi?

Początki akcji sięgają pierwszych dni września. Wówczas, jak tłumaczy radny Rogóż, zgłosiło się do niego wielu mieszkańców, głównie młodych ludzi, którzy z zaciekawieniem pytali jakie inicjatywy zaplanowano w mieście na przyszły rok.

-Byli wśród nich tacy, którzy pytali czy mogą złożyć do mnie propozycje do projektowanego budżetu miasta na rok 2021. Nie zdawali sobie sprawy, że mają możliwość złożyć taką propozycję samodzielne, w Urzędzie Miasta – podkreśla radny.

Celem akcji #budżetdlamieszkańców jest więc uświadomienie Sądeczan, że mają realny wpływ na kształtowanie życia swojego miasta. Dodatkowo, mogą przedstawić swój pomysł na kierunek, w którym powinno rozwijać się miasto – swój plan rozwoju nie tylko w tym roku, ale także na przestrzeni kilku kolejnych lat.

Według zarządzenia władz miasta propozycje na rozwój miejscowości mogą składać nie tylko sami radni. Dołączają do nich przewodniczący zarządów osiedli, przedsiębiorcy, organizacje społeczne, stowarzyszenia czy inne instytucje, które działają na terenie miasta. Najważniejszą informacją dla mieszkańców jest jednak ta, że to oni sami mają realny wpływ na inwestycje, które zostaną podjęte.

- Niestety, bez prowadzenia odpowiedniej akcji promocyjnej, bardzo niewielka ilość wyżej wymienionych podmiotów wiedziała, że ma możliwość zgłoszenia swojego pomysłu – zauważa radny Rogóż.

Inicjatorami akcji był radny Maciej Rogóż wraz z młodymi działaczami społecznymi, m.in. Kamilem Olesiakiem, Jakubem Damasiewiczem, Krystianem Krajewskim i Przemysławem Wojnarowskim.

-Od początku swojej działalności inspirowała mnie wizja aktywizacji młodych osób. Zawsze chciałem, aby młodzież miała świadomość, że w swoich rękach trzyma coś pięknego, ale też coś wielkiego, a mianowicie przyszłość. W tym wypadku możemy skupić się na budowaniu swojej małej ojczyzny – tłumaczył na początku projektu Krystian Krajewski.

Mieszkańcy nie pozostali dłużni. Jak podaje radny Rogóż, inicjatorzy akcji są bardzo mile zaskoczeni. - Z dnia na dzień coraz więcej ludzi przyłącza się do akcji ze swoimi pomysłami. Stowarzyszenia i przewodniczący zarządów osiedli chwalą nasz projekt. To pokazuje, że pomysł nie był chybiony.

Pomysłów jest wiele

Propozycje, które wpływają na maila, dedykowanego mieszkańcom Nowego Sącza, są różnorakie. Do tej pory zgłoszono już między innymi remont ulic – Nawojowskiej, Jana Pawła II, Grunwaldzkiej, 29 Listopada, Zyndrama. Mieszkańcy proszą o budowę chodników czy stworzenie oświetleń dróg. Wpływają także wnioski o remonty szkół, budowę hal sportowych na potrzeby sądeckiego sportu i dbałość o środowisko, np. zagospodarowanie terenów zielonych w mieście, w tym rewitalizację Bulwarów wzdłuż rzeki Kamienicy. Sądeczanie zauważają również potrzebę budowy rond na terenie miasta czy tworzenia sieci placów zabaw na osiedlach.

Wszystkie wnioski, które wpłynęły do inicjatorów akcji #budżetdlamieszkańców, zostaną przesłane do Prezydenta Nowego Sącza po zakończeniu projektu.

Problemy Osiedla Gołąbkowice

W ostatnim czasie do akcji #budżetdlamieszkańców dołączył Antoni Rączkowski, Przewodniczący Zarządu Osiedla Gołąbkowice. W wizji lokalnej uczestniczył radny Maciej Rogóż.

-Cieszę się, że kolejne osoby przekonują się do naszej akcji i zdają sobie sprawę, że mogą mieć realny wpływ na kształtowanie naszego miasta. Razem z Panem Przewodniczącym rozmawialiśmy o bolączkach osiedla Gołąbkowice. Złożyłem również interpelację w sprawie, o którą poprosił mnie reprezentant osiedla – mówił radny.

Interpelacja dotyczy oświetlenia łącznika drogowego pomiędzy ulicą Nadbrzeżną 34 (MOSiR) a Nadbrzeżną 40, prowadzącego do kładki nad rzeką Kamienica, wraz z oświetleniem samej kładki. Kolejnym wnioskiem jest poszerzenie asfaltu na całej długości łącznika drogowego, co ułatwiłoby komunikację pieszo-rowerową.

Akcja #budżetdlamieszkańców zbliża się powoli ku końcowi. Swoje propozycje można bowiem składać do 30 września. Specjalnie do tych celów powstał dedykowany mieszkańcom adres mailowy: budzetmiasta2021@gmail.com. Wszystkie wnioski, wraz z końcem akcji, zostaną zebrane i przesłane do Prezydenta Miasta.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje