środa, 12 czerwca 2019 12:47

Nowy Sącz: Miasteczko Multimedialne ciągle czeka na kupca. Czy zrobi to miasto?

Autor Marzena Gitler
Nowy Sącz: Miasteczko Multimedialne ciągle czeka na kupca. Czy zrobi to miasto?

Po raz kolejny nie powiodła się próba sprzedaży Miasteczka Multimedialego w Nowym Sączu. Żeby ogłosić nowy przetarg z niższą ceną wywoławczą konieczna jest zgoda rady wierzycieli, która się jeszcze nie ukonstytuowała.

Fiaskiem zakończyła się piąta już próba sprzedaży MMC Brainville. Sędzia komisarz, nadzorował sprawy przetargów, ogłosił, że o kolejnej obniżce ceny powinna zadecydować rada wierzycieli. Na razie jednak rada jeszcze się nie ukonstytuowała. I jeszcze trochę to potrwa, bo jeden z jej członków nie zaakceptował proponowanego składu i regulaminu działania. Sprawa trafiła do sądu i powinna rozstrzygnąć się jeszcze w czerwcu, jednak jeśli będą odwołania od wyroku, procedura może się wydłużyć o kolejne kilka miesięcy.

Tymczasem nieużytkowany budynek niszczeje i generuje koszty. Jego miesięczne utrzymanie, jak podaje syndyk Witold Kadłuczka to blisko 40 tys. zł. To koszty energii elektrycznej i ochrony.

Budynek, w którego budowę i wyposażenie zainwestowano łącznie około 140 mln zł z czego 85 % ze środków unijnych, w ostatnim przetargu można było kupić już za 23 mln zł, a teraz zapewne cena jeszcze spadnie. Wartość rynkową budynku z wyposażeniem w pierwszym przetargu, w listopadzie ubiegłego roku, oszacowano na 56 mln zł. Syndyk proponuje, żeby w kolejnym przetargu samą nieruchomość sprzedać teraz za około 20 milionów.

Wśród kilkudziesięciu wierzycieli spółki Miasteczko Multimedialne największym jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która zgłosiła roszczenia na ponad 130 mln zł. Kredytujący inwestycję Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska) oraz udziałowiec spółki firma Edelmet mają roszczenia po ponad 10 mln zł.

Decyzję o ogłoszeniu upadłości spółki Miasteczko Multimedialne, właściciela parku technologicznego MMC Brainville w Nowym Sączu podjął krakowski sąd w październiku zeszłego roku. Wniosek o głoszenie upadłości zgłosił sam dłużnik - spółka Miasteczko Multimedialne.

Przypominamy, że 13 grudnia 2018 roku Miasteczko Multimedialne odwiedził Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, który rozmawiał z Syndykiem Witoldem Kadłuczką na temat możliwości przejęcia Miasteczka Multimedialnego przez Miasto Nowy Sącz i zadeklarował, że złoży taką propozycję. Podobne pomysły zgłaszał rok wcześniej prezydent Ryszard Nowak, który widział tam siedzibę Sądeckiego Urzędu Pracy czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Miasto jednak teraz raczej szuka oszczędności, więc deklaracje nowego włodarza, podobnie jak jego poprzednika, pozostaną raczej tylko deklaracjami.

Marzena Gitler, foto: MMC Brainville

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje