środa, 24 marca 2021 17:36

Nowy Sącz: Sąd wydał wyrok w sprawie aktywisty od "Stref wolnych od LGBT"

Autor Mirosław Haładyj
Nowy Sącz: Sąd wydał wyrok w sprawie aktywisty od "Stref wolnych od LGBT"

Aktywista Bart Staszewski został uniewinniona przez sąd w Nowym Sączu w sprawie znaku "Strefa wolna od LGBT", którą mężczyzna umieścił przy wjeździe do miejscowości Łososina Dolna.

Radio Zet za pomocą swojego Twittera podało, że w sprawie Staszewskiego zapadł wyrok uniewinniający. Wyrok nie jest prawomocny. To pierwsze rozstrzygnięcie w tego typu sprawie w kraju:

Wyrok uniewinniający za umieszczenie znaku "Strefa wolna od LGBT" w sądzie rejonowym w Nowym Sączu dla aktywisty LGBT @BartStaszewski. Znak był umieszczony przy wjeździe do Łososiny Dolnej. To pierwszy wyrok ws. wieszania znaków przez aktywistę. Wyrok jest nieprawomocny.

Akcja Staszewskiego

Aktywista zasłynął z tego, że umieszczał pod tablicami z nazwami miejscowości plansze z wielojęzycznym napisem: "Strefa wolna od LGBT", które wyglądały na urzędowe. W ramach akcji Staszewski publikował zdjęcia z tablicami i planszami na swoich mediach społecznościowych oraz polsko- i angielskojęzycznym portalach prowadzonym przez siebie: lgbtfreezones.pl oraz strefywolneodlgbt.pl. Jego akcja była odpowiedzią na przyjmowanie przez niektóre gminy uchwał, które sprzeciwiały się ideologii LGBT.

Sprawa stała się głośna i odbiła się szerokim echem, pojawiając się nawet w Parlamencie Europejskim. Aktywista został dostrzeżony przez zagraniczne media. Magazyn "Time" umieścił go na liście "Time 100 Next" - stu wschodzących liderów z całego świata.

Staszewskiego czekają kolejne rozprawy sądowe. W sumie otrzymał cztery pozwy.

Inf.: dorzeczy.pl, Twitter, radiozet.pl
Fot.: Twitter/Bart Staszewski

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje