niedziela, 19 listopada 2023 11:29

Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w Krakowie

Autor Patryk Trzaska
Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w Krakowie

W poniedziałek, 20 listopada, obchodzimy rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. W Krakowie z tej okazji odbędą się zajęcia dla dzieci i rodziców związane z tą tematyką. Symbolicznym gestem będzie podświetlenie na niebiesko kładki Bernatki.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to okazja, by zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, których prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane. Niestety nadal nie każde dziecko może w pełni cieszyć się bezpiecznym i zdrowym dzieciństwem. UNICEF szacuje, że co czwarte dziecko na świecie żyje na obszarach konfliktów zbrojnych lub katastrof naturalnych. Tylko w ostatnim czasie, dzieci cierpią z powodu wojny w Ukrainie, Gazie czy Jemenie, są dotknięte skutkami trzęsień ziemi w Turcji i Syrii czy powodzi w Afganistanie.

W 1978 roku Polska przedłożyła Organizacji Narodów Zjednoczonych projekt dokumentu zawierającego spis uniwersalnych praw dzieci. Procedury trwały długo, ale ostatecznie w 1989 roku, dokładnie 34 lata temu, Konwencja o prawach dziecka zostaje przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Jest to najważniejszy na świecie dokument dotyczący prawa dziecka. Rocznica jego podpisania obchodzona jest jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – jedno z najważniejszych dni dla UNICEF, który zajmuje się prawami dzieci na całym świecie. To właśnie charakterystyczny dla tej organizacji kolor niebieski jest wykorzystywany do podświetlenia budynków na całym świecie. W naszym mieście to kładka Bernatka, w Katowicach Spodek, ale też stadion we Wrocławiu, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie czy gdańska rzeźba Neptuna. Również rozbłysną budynki na całym świecie, w tym Empire State Building w Nowym Jorku, opera w Sydney czy Brama Brandenburska w Berlinie.

W swoich działaniach UNICEF kieruje się postanowieniami Konwencji o prawach dziecka i walczy, aby sprawy dzieci stawiane były zawsze na pierwszym miejscu w działaniach podejmowanych przez światowych decydentów, a także władze krajowe i lokalne. Obowiązek respektowania zapisów Konwencji o prawach dziecka leży nie tylko na politykach, ale na każdym z nas.

Co z tej okazji wydarzy się w Krakowie?

Dzisiaj, 19 listopada, w godzinach 14.00–17.00 w punkcie Blue Dot na krakowskim Dworcu Głównym (peron nr 4) odbędą się zajęcia dla dzieci i rodziców dotyczące praw dziecka.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, warto sobie przypomnieć, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie sama prawa – prawa człowieka. Dziecko jako istota dopiero ucząca się, rozwijająca i nabierająca doświadczenia, potrzebuje szczególnej ochrony, którą powinni zapewnić dorośli. Pamiętajmy o tym obowiązku i zapewniajmy dzieciom realizację ich praw nie tylko 20 listopada, ale każdego dnia w roku.

Inf. Krakow.pl

fot. pixabay

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka