niedziela, 25 września 2022 04:54

„Obudziłem się i z przerażeniem uświadomiłem sobie, że zapomniałem, kim jestem". Po 111 dniach wędrówki dotarł do celu

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
„Obudziłem się i z przerażeniem uświadomiłem sobie, że zapomniałem, kim jestem". Po 111 dniach wędrówki dotarł do celu

Ma 26 lat, pochodzi z Bobowej i w dniu swoich urodzin wyruszył w niezwykłą wędrówkę. Do celu dotarł po 111 dniach. Michał Ligęza dotarł do oddalonego o 3600 km Santiago de Compostela w Hiszpanii. W rozmowie z Głosem24 opowiada o trudach pielgrzymowania.

Camino de Santiago to szlak pątniczy, który prowadzi z domu pielgrzyma do katedry w hiszpańskim Santiago de Compostela. Drogę św. Jakuba można pokonać pieszo lub rowerem. Ta pierwsza opcja, biorąc pod uwagę wyruszenie z Polski, zabiera około 4 miesiące, z kolei druga ok. 30 dni.

Pochodzący z miejscowości Bobowa (powiat gorlicki) Michał Ligęza postanowił wyruszyć do Santiago w dzień swoich 26. urodzin. Do oddalonego o 3646 km celu dotarł po 111 dniach.

O przygotowaniach do wyprawy i trudach pielgrzymowania opowiada nam (jeszcze z trasy powrotnej) Michał Ligęza.

Michał Ligęza w Santiago/ Fot. M. Ligęza
Michał Ligęza w Santiago/ Fot. M. Ligęza

W dniu 26. urodzin (31 maja) wyruszył pan do Bobowej do Santiago. Zrobił pan sobie nietypowy prezent?

Nie nazwałbym tego prezentem, decyzję o podjęciu pielgrzymki podjąłem wcześniej, a datę urodzin jako datę startu wybrałem, aby dodać jej jeszcze jedną perspektywę: osobistej relacji z Bogiem, gdzie w dzień, w który powinienem świętować, wyruszam żeby mu zaufać.

Czy to pierwsza pana pielgrzymka do tego miejsca?

Tak, nie podejmowałem wcześniej żadnych pielgrzymek do grobu św. Jakuba, Drogami Św. Jakuba, ani pielgrzymek indywidualnych. Zdarzały się jakieś wyjazdowe lub jednodniowe, jednak zawsze grupowo - jest to trochę inny rodzaj doświadczenia.

Kilka razy brał pan udział w EDK. Dlaczego podejmuje pan akurat tak ekstremalne formy? Lubi pan wyzwania czy też chodzi o coś więcej?

"Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali". A, wymagając, trzeba przekraczać siebie - a prawdziwe przekroczenie ograniczeń tego świata - świata energomaterii - można uzyskać wyłącznie przez mniej lub bardziej uświadomioną relację ze Stwórcą, Absolutem, Bogiem.

Pielgrzymuje pan sam?

Tak, pielgrzymuję samotnie. Zdarzają się dni, że przez podobne tempo lub prośbę o rozmowę idę z kimś przez kilka godzin, lub widuję te same osoby przez kilka dni na trasie. Przez większość czasu jestem jednak sam na sam z Panem Bogiem.

Jak przygotowywał się pan do wędrówki?

Przygotowania miały kilka różnych wymiarów. Prawidłowe rozpoznanie (w modlitwie i na kontemplacji), planowanie przygotowań, wyrzucenie planu, pakowanie plecaka, wyrzucanie rzeczy z plecaka.. Najważniejsze jest tak naprawdę zaufanie Panu Bogu, modlitwa i słuchanie tego, co on chce nam przekazać. W ten sposób przygotujemy się na to, cokolwiek ma nadejść. Resztę można dograć po drodze.

Katedra w Santiago/ Fot. M. Ligęza
Katedra w Santiago de Compostela/ Fot. M. Ligęza

Czy rzeczywistość zweryfikowała te przygotowania? Coś okazało się zbędne, a czegoś zabrakło?

Cóż, gra się zawsze tym, co ma się na ręce. Rzeczywistość mówi "sprawdzam", ale niezależnie od wyniku trzeba zachować pokerową twarz i grać dalej. Wiele rzeczy, które uznawałem za przydatne czy wręcz niezbędne, wróciły w paczkach do domu. Kończąc pielgrzymkę, mój 20-litrowy plecak był w połowie pusty. Następnym razem, pakując się na taką wyprawę, przygotuję listę wyłącznie niezbędnych rzeczy - a później wykreślę połowę.

Dotarł pan do celu, ale pana wędrówka wciąż trwa. Ile kilometrów pokonał pan do tej pory?

Pielgrzymka zakończyła się w Santiago, gdy na liczniku miałem 3646 kilometrów i tyle pojawiło się na oficjalnym certyfikacie. Kilka kolejnych dni wędrówki to z jednej strony powolny powrót do świata, z drugiej wykorzystanie okazji do zwiedzenia Galicji, tej hiszpańskiej, bo naszą znam z codzienności.

Gdzie ostatecznie zakończy pan wędrówkę?

Piesze wędrowanie kończę gdzieś po drodze, nie licząc już kilometrów. Punktem powrotu jest Bobowa - w moim przypadku jest to alfa i omega, bo to tutaj jest mój dom.

Codzienna wędrówka to trud zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Czy podczas drogi pojawiły się kryzysy? Jak sobie pan z nimi poradził?

Małe kryzysy były codziennie. Te duże były trzy - fizyczny, psychiczny i duchowy. Fizyczny był pierwszy, nazywam go kryzysem środkowych Niemiec - u naszych sąsiadów jako pierwsze uderzyły pogoda i teren - dwa dni w deszczu, w lesie, organizm fizycznie potrzebował prysznicu i spędzenia nocy w normalnym łóżku, w cieple - stąd hotel. Kryzys paryski to pięć dni wędrowania przez miasto - pewnego dnia obudziłem się i z przerażeniem uświadomiłem, że zapomniałem, kim jestem i co robię, po prostu szedłem. Wiele kilometrów później usłyszałem, że doświadczyłem starości... przerażające uczucie nie wiedzieć, kim się jest, zagubić swoje jestestwo. Kryzys hiszpańskiego Jerycha nastąpił w pięknym miasteczku, które w czasach świetności miało klasztor i 4 kościoły – a, potrzebując strawy duchowej, nastawiłem się, że znajdę chociaż jedno otwarte miejsce na modlitwę. Cóż, klasztor w ruinie, a w ruinach kawiarnia i sklepik z pamiątkami w nawie bocznej, pierwszy z kościołów to muzeum, drugi zamknięty na głucho, w trzecim byłem zachęcany do odwiedzenia wystawy („Proszę Pana, mamy kolorowe lasery w środku!”), a czwarty, parafialny, zamknięty na kolejne 2 godziny, bo akurat czas sjesty. Wychodząc z miasteczka, otrzepałem pył z sandałów i poszedłem dalej, z rozdartą duszą.

Jeden z przystanków na szlaku - kościół w Orleanie/ Fot.: M. Ligęza
Kościół w Orleanie/ Fot.: M. Ligęza

Niektórzy mówią, że Santiago to podróż przede wszystkim w głąb siebie. Czy dowiedział się pan czegoś o sobie podczas wędrówki?

Nie potrzebuję podróży w głąb siebie – sądzę, że znam się wystarczająco dobrze. Jako harcerski wychowawca wolę proaktywne podejście – ta pielgrzymka była dla mnie jedną wielką sytuacją wychowawczą, w ramach której mogłem budować i rozwijać się w nowych wymiarach, przekraczając dotychczasowe granice i w żywy sposób dokładać coś do budowli własnego życia. Umiejętność wychowywania to nie tylko wychowywanie innych, to także wychowywanie samego siebie.

Co po Santiago? Planuje pan wrócić w to miejsce? Sam a może z większą (zorganizowaną) grupą?

Wszystko ma swój czas. To, co miało się wydarzyć tego roku, już się zadziało, więc po żniwach zawsze jest czas, by ziemia zimą odpoczęła. Jestem pewien, że w przyszłości chciałbym, by więcej osób podjęło prywatne pielgrzymowanie - nie tylko jakubowe - jako formę budowania relacji z Bogiem i osobistej przemiany. Europa potrzebuje nowej Rekonkwisty, odnowy serc i moralności; jakkolwiek nie narzekalibyśmy na nasz kraj, jest u nas o wiele lepiej niż w upadającym właśnie Okcydencie.

Co powiedziałby pan osobie, która rozważa wędrówkę szlakiem św. Jakuba?

"Daj mi znać, pogadamy" - formalnie spisanych lekcji dla samego siebie zebrałem ponad 150, a nie jestem jakimś szkolonym specjalistą, więc jedyne, co mogę zaoferować, to to, czego sam się nauczyłem po drodze.

Fot.: Michał Ligęza, Wikipedia

Gorlice - najnowsze informacje