poniedziałek, 28 marca 2022 10:31

Od czego zależy cena ubezpieczenia pojazdu?

Autor Artykuł sponsorowany
Od czego zależy cena ubezpieczenia pojazdu?

Przezorny kierowca zawsze powinien pamiętać o ubezpieczeniu – nie tylko o OC, ale także o ochronie przed uszkodzeniem czy kradzieżą auta w ramach AC. Jednak od czego zależą wysokości składek na takie ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu – jednak wysokość składki za taką polisę nie jest odgórnie ustalona. Także cena ubezpieczenia AC różni się znacząco w zależności od wielu czynników. Jakie kryteria są brane pod uwagę w przypadku takich ubezpieczeń? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Ubezpieczenie pojazdu. Od czego zależy jego cena?

Wysokość składek na ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Różnice w cenach opierają się na poziomie ryzyka określanym przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli w konkretnym przypadku ryzyko szkody jest wyższe – wówczas składka za polisę także idzie w górę.

Jedne z najważniejszych czynników, które wpływają na wysokość ubezpieczenia, wiążą się z samą osobą użytkownika  pojazdu. Jeżeli jest to człowiek młody, bez doświadczenia – to składka zazwyczaj jest znacznie wyższa. Gdy kierowca ma natomiast wiele lat doświadczenia – a przy tym przez lata jeździł bezszkodowo  – wówczas koszt polisy może być niższy nawet o kilkadziesiąt procent.

Kolejna kwestia odnosi się do parametrów samego pojazdu. Na cenę może mieć wpływ np. marka pojazdu, jego wiek czy pojemność silnika i moc.

Co jeszcze wpływa na cenę ubezpieczenia pojazdu?

Powyżej wspomniane czynniki to jedne z najbardziej istotnych kwestii wpływających na wysokość opłaty za polisę. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę także na inne kwestie.

Jeżeli np. osoba chcąca ubezpieczyć samochód mieszka w lokalizacji, w której ma miejsce statystycznie dużo stłuczek (np. dzielnica dużego miasta) – wówczas składka także może wzrosnąć.

Co ciekawe – na niższe składki za ubezpieczenia komunikacyjne mogą liczyć np. osoby w związkach małżeńskich, mające dzieci. Dlaczego? Bo według danych statystycznych, takie osoby mają niższą skłonność do ryzyka w porównaniu do singli.

Pamiętaj także o tym, że składka ubezpieczeniowa może zależeć od tego, jaka jest aktualna sytuacja gospodarcza – która rzutuje także na rynek ubezpieczeń. W związku z tym to zupełnie naturalne, że na przestrzeni miesięcy mogą występować spore różnice w wysokości składek ubezpieczeniowych.

Jak można obniżyć cenę ubezpieczenia pojazdu?

Jednym z najlepszych sposobów na tańsze ubezpieczenie AC i OC jest… bezszkodowa jazda. Im dłuższy jest Twój staż jako bezpiecznego kierowcy – tym niższe kwoty za polisę przyjdzie Ci płacić w kolejnych latach. W związku z tym najlepiej jest jak najwcześniej rozpocząć “zbieranie zniżek” – ponieważ tego etapu nie da się przeskoczyć.

Innym sposobem na zakup tańszego ubezpieczenia – jest wybór pakietu. Warto uświadomić sobie, że kupując kilka polis jednocześnie (np. pakiet OC/AC), cena OC może być niższa o kilka czy nawet kilkanaście procent,. A miej przy tym na uwadze – że wiąże się to dla Ciebie z korzyściami w postaci szerszego zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

Kolejny sposób na niższą cenę za ubezpieczenie to jednorazowa płatność składki. Pamiętaj, że zakup na raty – choć wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem, wiąże się jednak najczęściej z dodatkowymi kosztami. Jeżeli chcesz płacić mniej – najlepiej zapłać za polisę w całości.

Ubezpieczenie pojazdu. Podsumowanie

Ubezpieczenie pojazdu – zarówno OC, jak i AC – może kosztować mniej lub więcej, w zależności od parametrów samochodu, jak i danych samego właściciela. Jednak ochrona ubezpieczeniowa jest bardzo istotnym zabezpieczeniem dla każdego kierowcy – w związku z tym jest to temat, którego nie można lekceważyć.

Zapoznaj się z ofertą LINK4 i przekonaj się, że ochrona ubezpieczeniowa może być dostępna nie tylko w atrakcyjnych cenach, ale także w zakresie idealnie dopasowanym do Twoich oczekiwań.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka