poniedziałek, 20 kwietnia 2020 10:52

Od dziś darmowe testy dla personelu medycznego w Krakowie! Gdzie je wykonać?

Autor Katarzyna Domagała
Od dziś darmowe testy dla personelu medycznego w Krakowie! Gdzie je wykonać?

UMK informuje, że laboratoria medyczne Grupy Diagnostyka rozpoczęły w Krakowie akcję „Badamy – wspieramy”, czyli bezpłatne testy dla personelu medycznego na obecność koronawirusa SARS-Cov-2. Próbki pobierane będą od 20 kwietnia w mobilnym punkcie pobrań przy TAURON Arenie Kraków.

W Polsce personel medyczny może stanowić nawet 18 proc. osób w grupie zakażonych koronawirusem. Do tej pory kwarantannie poddanych zostało ponad 4,5 tysiąca medyków, a jednocześnie nie wszyscy pracownicy ochrony zdrowia są objęci badaniami finansowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W odpowiedzi na ten problem, firmy Diagnostyka i Zdrowegeny.pl rozpoczęły bezpłatne badania na obecność koronawirusa dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, stomatologów, diagnostyków laboratoryjnych, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych.

Pracownicy służby zdrowia odgrywają na całym świecie kluczową rolę w walce z pandemią koronawirusa. Jednocześnie medycy stanowią grupę podwyższonego ryzyka zachorowania na Covid-19. W Polsce problem stanowi ograniczony dostęp do testów dla personelu medycznego poza szpitalami, co może skutkować dalszym rozprzestrzenieniem się epidemii. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie, począwszy od Warszawy, Łodzi i Poznania, a teraz Krakowa, programu bezpłatnych testów dla wybranych grup medyków. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzanie wśród personelu medycznego większej liczby testów na obecność SARS-CoV-2 – mówi Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyki.

Gdzie i w jaki sposób?

Badania w Krakowie wykonywane będą sprawdzoną metodą RT-PCR przy użyciu testów CE-IVD, zgodnych z rekomendacjami WHO – tych samych, które wykonywane są przez Diagnostykę dla szpitali zakaźnych i szpitali jednoimiennych. Pobranie próbek odbywać się będzie w punkcie pobrań typu „Drive & Go-Thru”, zlokalizowanym przy TAURON Arenie Kraków (wjazd od strony al. Pokoju).

Doceniamy każdą inicjatywę, która powoduje, że pracownicy służby zdrowia mający kontakt z zakażonymi osobami mogą poczuć się bezpiecznie, dlatego postanowiliśmy włączyć się w akcję i udostępnić teren, na którym stanie namiot – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Na potrzeby akcji Arena Kraków SA udostępniła parking TAURON Areny Kraków. Medycy będą mogli wykonać badania od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00–16.00. Przy badaniu należy okazać dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu.

Realizacja badań dla personelu medycznego stała się możliwa dzięki udostępnieniu części zasobów analitycznych i personelu oraz wspólnym finansowaniu badań przez partnerów medyków i Diagnostykę – poinformował Tomasz Anyszek, pełnomocnik zarządu ds. medycyny laboratoryjnej Diagnostyki.

Badania we wszystkich punktach pobrań finansowane są bezpośrednio przez Grupę Diagnostyka oraz partnerów projektu – firmy, które zdecydowały się nabyć specjalne pakiety wsparcia: srebrne, złote i platynowe. Organizatorzy zapraszają do przyłączenia się do inicjatywy również kolejne podmioty, w tym firmy, korporacje i samorządy. Projekt „Badamy – wspieramy” mogą wspomóc również osoby indywidualne, poprzez platformę siepomaga.pl. Dzięki temu możliwe będzie otwarcie następnych punktów badań w kolejnych miastach, w tym Gdańsku, Szczecinie i Wrocławiu.

Informacji o zasadach wsparcia programu darmowych testów dla medyków udzielają koordynatorzy programu:

  • Jakub Strzelczyk: +48 519 469 026
  • Grzegorz Polus: +48 663 680 128
  • e-mail: badamy@diag.pl

Diagnostyka informuje, że w miarę możliwości organizacyjnych oraz dostępności testów, mogą je także wykonać osoby indywidualne, które nie pracują w służbie zdrowia. W pierwszej kolejności bezpłatne testy przeprowadzane są jednak u przedstawicieli wybranych zawodów medycznych, zwłaszcza pracujących poza szpitalami, które nie są objęte finansowaniem takich badań. Codziennie w każdym mobilnym punkcie pobrań może być pobranych nie więcej niż 120 próbek.

Źródło: UMK

koronawirus najnowsze informacje


Artykuł powstał przy współpracy ze stomatolog Szczecin

Kraków

Kraków - najnowsze informacje