niedziela, 12 czerwca 2022 12:33

Od dziś zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Jakie zmiany nas czekają?

Autor Mirosław Haładyj
Od dziś zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Jakie zmiany nas czekają?

W niedzielę, 12 czerwca zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Korekta ta przyniesie dużą poprawę oferty przewozowej na obszarze węzła krakowskiego. W związku z postępem prac na odcinku Kraków Główny – Podłęże, po wielu miesiącach przerwy czynne będą dwa tory pomiędzy stacjami Kraków Główny i Kraków Płaszów. Dzięki ograniczeniu przerwy w ruchu pomiędzy Krakowem Głównym a Krakowem Płaszowem zwiększy się liczba kursujących pociągów.

Nastąpi likwidacja uciążliwej przerwy w ruchu pociągów na linii SKA1 na odcinku Kraków Główny – Wieliczka Rynek Kopalnia w dni robocze między godz. 10.00 – 14.00. W efekcie do Krakowa Głównego dojedzie dużo więcej pociągów niż dotychczas, a ruch będzie prowadzony w bardziej płynny sposób. Do Wieliczki będzie można dotrzeć pociągiem co godzinę przez cały dzień. Pozwoli to na przywrócenie kursowania pociągów SKA1 w pełnej relacji Kraków Lotnisko – Wieliczka Rynek-Kopalnia przez cały dzień z częstotliwością co 60 minut.

Poprawa sytuacji nastąpi również na linii SKA3 do Tarnowa. Zdecydowana większość pociągów dotychczas kursujących trasami objazdowymi przez stacje Kraków Nowa Huta, Kraków Prokocim Towarowy czy Kraków Mydlniki wróci na linię kolejową nr 91. Dodatkowo utrzymanie przejezdności linii kolejowej nr 629 przez cały dzień pozwoli na uruchomienie w pełnej relacji Kraków Główny – Tarnów 2 pociągów pomiędzy godz. 10.00 – 14.00. Z uwagi na ograniczenia w przepustowości pozostałe kursy w tych godzinach w dalszym ciągu będą na odcinku Kraków Główny – Podłęże obsługiwane zastępczą komunikacją autobusową zapewniającą dojazd do wszystkich stacji i przystanków pośrednich. Ponadto na wniosek podróżnych wszystkie pociągi przyspieszone od 12 czerwca zatrzymają się na przystanku Staniątki. Jednocześnie pociągi te nie będą się już zatrzymywać na stacji Bogumiłowice.

Zwiększona przepustowość przyniesie również poprawę sytuacji na cieszącej się coraz większą popularnością linii SKA2 od strony Skawiny. Od 12 czerwca dzięki dwóm czynnym torom na odcinku Kraków Płaszów – Kraków Główny, większość pociągów z Podborów Skawińskich wydłużona zostanie do Krakowa Głównego. Pozwoli to na radykalną poprawę oferty przewozowej na trasie z Podborów Skawińskich do Krakowa.

Od 25 czerwca, na okres wakacji, powrócą pociągi do Zakopanego. Sama stacja w Zakopanem będzie jednak w przebudowie do końca przyszłego roku i wszystkie pociągi kursujące do Zakopanego będą kończyć bieg na peronach tymczasowych zlokalizowanych na zakopiańskiej Spyrkówce.

Jak co roku na przełomie czerwca i lipca z myślą o turystach odwiedzających atrakcje naszego regionu rozszerzona zostanie oferta przewozowa o dodatkowe pociągi:

  • Muszyna – Poprad-Tatry – kursuje we wszystkie soboty i niedziele od 4 VI do 3 IX,
  • „Luxtorpeda” relacji Kraków Główny – Zakopane – kursuje w wakacyjne weekendy od 2 VII do 28 VIII oraz 15 VIII,
  • Jasło – Krynica-Zdrój – kursuje w soboty i niedziele w okresie 2 VII-28 VIII.

Dodatkowo po raz pierwszy pociągi Jasło-Krynica-Zdrój oraz Muszyna-Poprad-Tatry w tym sezonie będą ze sobą skomunikowane na stacji Muszyna, co umożliwi większej grupie pasażerów korzystanie z wygodnego połączenia w pobliże słowackiej części Tatr.

Podobnie jak to miało miejsce we wcześniejszych korektach rozkładu jazdy w związku z trwającymi pracami modernizacyjnymi na linii kolejowej nr 93, w tym dzienną przerwą w ruchu w godzinach 10:00 – 14:00 pomiędzy Trzebinią a Chrzanowem część pociągów obsługiwana będzie zastępczą komunikacją autobusową. Sytuacja poprawi się w sierpniu gdy na większości odcinków pomiędzy Trzebinią a Oświęcimiem prace modernizacyjne zostaną sfinalizowane.

W trakcie letniej korekty rozkładu jazdy kontynuowane będą prace inwestycyjne na linii kolejowej nr 8 wymuszające konieczność kursowania pociągów po jednym torze:

  • Niedźwiedź – Zastów – Kraków Batowice -> kompleksowa przebudowa sieci trakcyjnej,
  • Kraków Batowice – Kraków Główny -> przebudowa al. 29 listopada.

W przypadku 2 pociągów konsekwencją będzie wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Kraków Główny – Słomniki.

Kolejne 3 pociągi, na przebudowywanym odcinku Zastów – Niedźwiedź pojadą bez zatrzymania na przystankach Baranówka, Łuczyce i Goszcza. Dojazd do pominiętych przystanków będzie realizowany za pomocą zastępczej komunikacji autobusowej.

Ponadto w dniach 15-29 lipca z uwagi na zamknięcia na stacji Zastów 8 pociągów przejedzie przez tę stację bez możliwości wsiadania i wysiadania z pociągu.

Inf. i foto: UMWM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje