czwartek, 3 marca 2022 14:59

Oddaj krew w Dobczycach. Akcja już w poniedziałek

Autor Marzena Gitler
Oddaj krew w Dobczycach. Akcja już w poniedziałek

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie Oddział Terenowy w Myślenicach oraz Urząd Gminy i Miasta Dobczyce zapraszają na kolejną akcję krwiodawstwa. Kiedy i gdzie można oddać najcenniejszy lek?

Krew jest lekiem, którego nie można wytworzyć syntetycznie, a potrzebna jest codziennie, nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.

W czasie pandemii nastąpił wzrost dyskwalifikacji krwiodawców, co w znaczący sposób wpłynęło na spadek jednostek krwi dostępnych w centrach krwiodawstwa. Dlatego szczególnie zachęcamy do dołączenia do akcji.

Od 26 stycznia 2021 r. dawcy krwi, którzy oddadzą krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddali krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym. Dotychczas dawcy krwi mieli prawo do zwolnienia od pracy tylko w dniu, w którym oddawali krew. Zwiększony limit dni wolnych obowiązuje w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy i wypoczęty, zjeść lekkostrawny i niskokaloryczny posiłek i wypić około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

Krew będzie można oddać w Urzędzie Gminy i Miasta Dobczyce (sala konferencyjna, parter) 7 marca 2022 r. od godziny 8:00 do 12:00.  Więcej informacji jak oddać krew na rckik.krakow.pl .

Myślenice - najnowsze informacje