sobota, 27 sierpnia 2022 13:19

To on utworzył Muzeum Żup Krakowskich. Odsłonięto tablicę ku pamięci Alfonsa Długosza

Autor Marzena Gitler
To on utworzył Muzeum Żup Krakowskich. Odsłonięto tablicę ku pamięci Alfonsa Długosza

W Wieliczce odsłonięto tablicę upamiętniającą Alfonsa Długosza, zasłużonego mieszkańca oraz twórcę i pierwszego dyrektora Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

W czwartek 25 sierpnia w Wieliczce odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy ku pamięci Alfonsa Długosza pedagoga, artysty-malarza, fotografika, dziejopisa, twórcy i pierwszego dyrektora Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Tablica znajduje się na budynku przy ul. H. Sienkiewicza 46, w którym Alfons Długosz mieszkał w latach 1939- 1975 i została sfinansowana przez Miasto i Gminę Wieliczka.

Umieszczenie tablicy odbyło się z inicjatywy Jadwigi Dudy – prezes Stowarzyszenia "Klub Przyjaciół Wieliczki", którego członkiem był Alfons Długosz. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu miasta i powiatu, członkowie rodziny Alfonsa Długosza, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Jan Godłowski z pracownikami, członkowie KPW, przedstawiciele Kopalni Soli „Wieliczka”, stowarzyszeń i organizacji działających na terenie Wieliczki.

Odsłonięto tablice ku pamięci Alfonsa Długosza - fot. Powiat Wielicki

Alfons Długosz (ur. 28 lipca 1902 w Trzebionce koło Chrzanowa, zm. 7 listopada 1975 w Wieliczce) to polski malarz i fotografik, nauczyciel. Zainicjował działania prowadzące do uratowania zabytkowych komór i urządzeń kopalni soli w Wieliczce.

Studiował w berlińskiej Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie. Na początku II wojny światowej na stałe związał się z Wieliczką. Kiedy w 1949 dyrekcja kopalni podjęła decyzję o zlikwidowaniu wielu starych komór, Długosz rozpoczął akcję ratowania zabytkowego podziemia. Zrobił pełną dokumentację fotograficzną saliny, gromadził też pamiątki związane z historią przemysłu solnego na ziemiach polskich. W 1951 w komorze "Warszawa" zorganizował pierwszą ekspozycję urządzeń górniczych odnalezionych w kopalni wielickiej. 3 lata później został kustoszem Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Był autorem wielu rozpraw naukowych oraz monografii. Zainicjował również odbudowę Zamku Żupnego.

fot. UMiG Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka