wtorek, 2 listopada 2021 11:11

Ogromny sukces tarnowianina na Biennale Sztuki we Florencji. Do stworzenia tego dzieła przygotowywał się 30 lat

Autor Aleksandra Tokarz
Ogromny sukces tarnowianina na Biennale Sztuki we Florencji. Do stworzenia tego dzieła przygotowywał się 30 lat

Neowitraż "Ostatnia wieczerza XXI" i trzy prace „Panta Rhei - Alegoria Czasu", „Kawiarenka" oraz „Sztorm" autorstwa tarnowianina Piotra Barszczowskiego zostały nagrodzone na XIII Biennale Sztuki we Florencji. Oprócz złotych medali, artysta otrzymał również nagrodę publiczności.

Złote medale im. Wawrzyńca Wspaniałego „Lorenzo il Magnigico” Piotr Barszczowski otrzymał w kategorii Sztuki Multimedialne. Nagroda publiczności powędrowała do niego natomiast za neowitraż. - Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy wierzyli we mnie, trzymali kciuki, dopingowali. To jest nasza wspólna wygrana – pisze na swoim facebooku Piotr Barszczowski.

Odznaczenia przyznawało międzynarodowe jury, które złożone było z naukowców, historyków i krytyków sztyki. To oni przekazują nagrodę "Lorenzo il Magnifico" najlepszym artystom w kilkunastu kategoriach. W tym roku we Florencji uhonorowano nią czterech artystów z Polski.

Kuratorzy konkursu docenili w neowitrażu tarnowskiego artysty ducha malarstwa renesansu oraz udział kobiet w biblijnym wydarzeniu. Żeby go jednak stworzyć, Piotr Barszczowski przeszedł długą drogę, bowiem pomysł na dzieło zakiełkował jeszcze w czasach jego nauki w tarnowskim Liceum Plastycznym. Do jego stworzenia artysta przygotowywał się jednak przez 30 lat. Dopiero w 2019 roku zorganizował casting na statystów w roli współczesnych apostołów, uczniów i uczennic Jezusa. Sama sesja trwała 6 godzin. - Miałem już prawie wszystko, aby zacząć właściwą pracę. Brakowało jeszcze tylko „farby”. W mojej autorskiej technice, którą nazywam „Neowitrażem” tą „farbą” są fragmenty makro i mikrofotografii. W ten sposób komponuję cyfrowe kolaże, które następnie nanoszę na szkło. Wykonałem serię kilkuset zdjęć chleba i wina w celu podkreślenia Sakramentu Eucharystii, wypełniając nimi ponad 2 tys. części kolażu – dodaje Barszczowski.

Kompozycja tarnowianina zdobi reprezentacyjną salę Petrus, czyli patrona artysty, w Domu Gości Opactwa w Tyńcu.

- Prezentacja Ostatniej wieczerzy XXI tworzy przestrzeń do dyskusji wokół współczesnego postrzegania duchowości. Artysta przełamuje bariery w interpretacji najbardziej znanych motywów z powszechnej historii sztuki, nadając w ten sposób szczególną wartość dziełu – mówi Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

„Ostatnia wieczerza XXI” autorstwa Piotra Barszczowskiego / fot. Instytut Adama Mickiewicza

Piotr Barszczowski to artysta-plastyk i fotografik, projektant komunikacji wizualnej, teolog i pedagog. Urodził się w 1972 r. w Tarnowie. Jest absolwentem dwóch krakowskich uczelni. Specjalizował się w dziedzinie komunikacji wizualnej oraz historii sztuki sakralnej. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz jako artysta-fotografik do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest twórcą "NEOWITRAŻU" - charakterystycznego foto-kolażu komponowanego fragmentami makrofotografii. W 1995 r. założył w Tarnowie Pracownię Plastyczną i Galerię "SYMBOL"; w 2008 r. z jego inicjatywy powstała grupa artystyczna "NEOSECESJA”. Wykładowca projektowania komunikacji wizualnej w Zakładzie Wzornictwa tarnowskiego Instytutu Sztuki PWSZ oraz nauczyciel projektowania graficznego w tarnowskim Liceum Plastycznym.

fot. Facebook/Piotr Barszczowski

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka