piątek, 21 sierpnia 2020 15:01

Olkusz: Próba wyłudzenia pieniędzy metodą na "policjanta”. Czy złapano sprawcę?

Autor Justyna Niemiec
Olkusz: Próba wyłudzenia pieniędzy metodą na "policjanta”. Czy złapano sprawcę?

We wtorek, 18 sierpnia 82- letnia kobieta padła ofiarą oszusta, który podawał się za policjanta CBŚP. Jak się okazało, mężczyzna był poszukiwany przez sąd do odbycia kary pozbawienia wolności.

25-latek działał w grupie osób, która metodą na “policjanta” wyłudziła od seniorki 20 tysięcy złotych. Informował, że potrzebuje pomocy podczas policyjnej akcji, której celem jest zatrzymanie przestępców okradających konta bankowe. Fałszywy funkcjonariusz w taki sposób prowadził rozmowę, że seniorka nie zorientowała się, iż ma do czynienia z oszustem. Mężczyzna dokładnie instruował swoją rozmówczynię o kolejnych etapach postępowania, m.in., o tym, żeby wypłaciła pieniądze z banku i przekazała je „policyjnemu kurierowi”.  
82-latka myśląc, że pomaga w policyjnej akcji, wyszyła z domu i  zgodnie z instrukcją, udała się do banku, wypłaciła pieniądze, a następnie w umówionym miejscu przekazała je obcemu mężczyźnie. Kobieta nawet nie podejrzewała, że padła ofiarą przestępstwa.

W sprawę zaangażowani już byli policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, którzy szybko wpadli na trop oszustów. „Kuriera” zatrzymano zaraz po tym, jak odebrał on pieniądze od seniorki.

25-letni mieszkaniec Krakowa, miał przy sobie pieniądze oraz bankowy dowód wypłaty seniorki. Podczas kontroli osobistej, policjanci znaleźli przy nim amfetaminę. Okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany przez sąd do ustalenia miejsca pobytu oraz odbycia kary pozbawiania wolności na okres 6 miesięcy.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzut oszustwa i posiadania narkotyków - grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Olkuszu, 20 sierpnia sąd zastosował wobec podejrzanego trzymiesięczny areszt, ale do zakładu karnego podejrzany trafił także z uwagi na zaległą karą odsiadki 6 miesięcy.

Wyłudzone pieniądze zwrócono właścicielce. Policjanci ustalają wspólników aresztowanego, sprawa jest rozwojowa.

Info i foto: KPP Olkusz

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje