wtorek, 25 lutego 2020 16:03

Olkusz: Znasz miejsca związane z bezpieką i wyklętymi?

Autor Tomasz Stępień
Olkusz: Znasz miejsca związane z bezpieką i wyklętymi?

Wiesz, gdzie po wojnie znajdowała się siedziba UB? Gdzie grzebano zwłoki zamordowanych w olkuskim więzieniu? W niedzielę 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. I wszystkie te miejsca – a także inne związane z żołnierzami wyklętymi – będzie można poznać i odwiedzić.

W najbliższą niedzielę 1 marca kolejna część całorocznej akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2020” organizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu przy współpracy z partnerami. Tym razem spacer „Śladami olkuskiej bezpieki” zorganizowany przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Jutro Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypominamy nasz spot wideo „1939-1963. Jeden cel: Niepodległość”.

Gepostet von Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie am Dienstag, 26. Februar 2019

Uczestnicy spaceru spotykają się o godzinie 16.00 przed Punktem Informacji Turystycznej MSiT (ul. Floriańska 8). Stamtąd prowadzeni przez przewodników ze Światowego Związku AK wyruszą na spacer po mieście. Zobaczą budynek dawnego aresztu, potem przejdą pod Pomnik Ofiar Komunizmu, następnie zobaczą miejsce, w którym zaraz po wojnie znajdowała się siedziba i więzienie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oraz dawną lokacje komendy MO. Odwiedzą też Stary Cmentarz, gdzie grzebano zwłoki zamordowanych w olkuskim więzieniu. Ostatnim puntem spaceru będzie Skwerek, gdzie wznosił się obelisk ku czci poległych milicjantów. W trakcie spaceru przewodnicy będą prowadzili quizy. Na zwycięzców czekają nagrody książkowe.

Szczegółowe informacje o całej akcji można znaleźć na stronie internetowej olkuskiego magistratu w zakładce „Olkuskie Spacery Historyczne 2020”.

Ulotki z całorocznym programem akcji można otrzymać w urzędzie miasta, olkuskim Punkcie Informacji Turystycznej, a także w olkuskich muzeach, bibliotekach i szkołach. Szczegółowe informacje dotyczące spacerów można uzyskać w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu (ul. Floriańska 8), tel. 32 6421926, it.olkusz@msit.malopolska.pl. Organizatorem akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2020” jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami: Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Światowy Związek Żołnierzy AK – koło Olkusz, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Klub Przewodników PTTK „Ilkussia”, Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” i Centrum Kultury w Bolesławiu.

Olkusz - najnowsze informacje