czwartek, 9 maja 2024 13:57

Orkiestra Sinfonietta Cracovia obchodzi jubileusz. W mieście z tej okazji posadzą drzewa

Autor Patryk Trzaska
Orkiestra Sinfonietta Cracovia obchodzi jubileusz. W mieście z tej okazji posadzą drzewa

Już za niespełna 3 tygodnie minie trzydzieści lat, odkąd powołano do życia Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Z okazji jubileuszu w różnych rejonach miasta pojawią się... nowo posadzone drzewa! W akcję zaangażował się Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Sinfonietta Cracovia to orkiestra kameralna specjalizująca się w muzyce klasycznej, współczesnej i filmowej. W 1994 roku przyjęła obecną nazwę i została objęta patronatem Prezydenta Miasta i otrzymała status instytucji kultury Miasta Krakowa oraz oficjalną nazwę Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Od 2022 roku Sinfoniettę Cracovię prowadzi Agata Grabowiecka oraz Katarzyna Tomala-Jedynak.

25 maja mienie 30 lat odkąd Rada Miasta Krakowa powołała do życia Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Obchody jubileuszu będą się jednak różniły w porównaniu do tych z lat ubiegłych.

Jeszcze przed koncertem jubileuszowym pod batutą Daniela Stabrawy, muzycy Sinfonietty Cracovii wykonali majówkowy minikoncert wśród zieleni Parku Jordana. Był to znak inaugurujący współpracę z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie. W ciągu tego roku w różnych dzielnicach Krakowa zostanie posadzonych 30 młodych drzew, które symbolizują 30 jubileuszowych lat.

– Akcji sadzenia pamiątkowych drzew przyświeca idea, aby łączyć przeszłość z myśleniem o przyszłości. W niedalekiej przyszłości Sinfonietta Cracovia wypełni koncertowymi emocjami Krakowskie Centrum Muzyki wśród zieleni na Cichym Kąciku – mówi Agata Grabowiecka, dyrektorka orkiestry. Wielkim miłośnikiem drzew był Krzysztof Penderecki, mentor i patron wielu przedsięwzięć Sinfonietty Cracovii. Tą akcją upamiętniamy także tego wkład w rozwój zespołu. Myśląc o korzeniach, chcemy jednocześnie zapraszać do muzyki nowe pokolenia melomanów– dodaje Katarzyna Tomala-Jedynak, dyrektorka artystyczna i I dyrygentka Sinfonietty Cracovii.

Cieszymy się, że tak wyjątkowe wydarzenie jakim jest 30-lecie działalności Sinfonietty Cracovii, zostaje upamiętnione poprzez posadzenie drzew w krakowskim parku. Drzewa są świadkami historii, która właśnie dzieje się na naszych oczach. Sadzenie drzew to również piękna tradycja i forma upamiętnienia dla obecnych i przyszłych pokoleń krakowian– mówi Łukasz Pawlik, pełniący obowiązki dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

źródło/foto: Materiały Prasowe

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka