poniedziałek, 24 czerwca 2024 12:43

Orlen chce sprzedać Polska Press. Ma tytuły w Małopolsce

Autor Marzena Gitler
Orlen chce sprzedać Polska Press. Ma tytuły w Małopolsce

O zamiarze sprzedania grupy medialnej poinformował prezes Orlenu Ireneusz Fąfara w wywiadzie dla "Financial Times". Do Polska Press należą m.in Gazeta Krakowska i Dziennik Polski.

Polska Press Grupa (dawniej Grupa Wydawnicza Polskapresse) – powstała w 1991 roku. Należała początkowo do francuskiego potentata medialnego, potem nabył ją kapitał niemiecki.  W 2021 roku całość akcji grupy Polska Press wykupił Orlen. Transakcja kosztowała spółkę skarbu państwa 210 mln zł.

Decyzja ta spotkała się z uznaniem ze strony środowisk popierających partię Prawo i Sprawiedliwość, jednocześnie wywołując oburzenie i zdecydowaną krytykę ze strony środowisk opozycyjnych. Medialny gigant w 2022 roku miał 20 dzienników regionalnych, 108 tygodników lokalnych, cztery dodatki telewizyjne oraz ponad 600 serwisów internetowych (stan na 2018 rok) i zdominował rynek mediów lokalnych w Polsce. Spółka ma też cztery regionalne drukarnie, które drukują średnio 3 miliony gazet dziennie.

Przejęcie tytułów przez Orlen wywołało falę zwolnień w mediach. Pod koniec kwietnia 2021 roku nowym redaktorem naczelnym "Gazety Krakowskiej" został Wojciech Mucha, który przez wiele lat był związany z prawicową "Gazetą Polską". Decyzję o odwołaniu poprzedniego naczelnego, Jerzego Sułkowskiego, podjęła po wizycie w Krakowie Dorota Kania, która również przez lata związana była z "Gazetą Polską".

"Jest nam absolutnie niepotrzebna"

Informację o zamiarze sprzedania grupy medialnej przez Orlen poinformował w wywiadzie dla "Financial Times" prezes Ireneusz Fąfara, który objął to stanowisku po Danielu Obajtku. "Spółka mediowa Polska Press jest nam absolutnie niepotrzebna. Będziemy poszukiwali inwestora, który kupi ją od nas za rozsądną cenę" - powiedział w rozmowie z brytyjskim dziennikiem.

Kto kupi medialnego giganta?

Informacja o sprzedaży Grupy Polska Press wywołała komentarze, zwłaszcza w środowisku związanym z Prawem i Sprawiedliwością. "Metoda na Grupę Orlen: (PO)rozbijać, (PO)sprzedawać i jeszcze (PO)zwalniać. Pracę straciło już ponad 450 pracowników - ludzi, którzy zbudowali multienergetyczny koncern, narodową dumę. Te osoby mogły dalej pracować, tworząc siłę firmy. A pieniądze z odpraw można by przeznaczyć chociażby na obniżenie cen paliw" napisał Daniel Obajtek.

„Orlen będzie szukał inwestora, który odkupi od koncernu grupę medialną Polska Press - zadeklarował prezes Orlenu” - napisał na X Dariusz Matecki. "Inwestor: (tu autor wpisu zamieścił flagę Niemiec)" - dodał.

"Skoro to media lokalne, to większy zysk przyniosłaby sprzedaż lokalnych tytułów prywatnym inwestorom i likwidacja Polska Press, która zawsze będzie negatywnie się kojarzyć" skomentował z kolei dziennikarz Tomasz Wiejski.

Milionowe straty

Mimo wsparcia ze strony spółek skarbu państwa i funduszy rządowych, które wykupowały w Polska Press reklamy, w 2022 roku wydawnictwa które miały w sumie 329,3 mln zł przychodów, osiągnęły 23 mln zł straty. Nie pomogły wzrosty wpływy z reklam i usług poligraficznych, bo drastycznie spadła sprzedaż gazet.

Z analizy portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że w 2023 roku sprzedaż Gazety Krakowskiej wyniosła 4779 egzemplarzy, z tego 1266 to e-wydanie. Dziennik Polski to z kolei rocznie kupiło 4975 czytelników, z czego 326 to e-wydanie.

fot. Fb. Polska Press Grupa

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka