czwartek, 21 stycznia 2021 09:11

Oświęcim. Zakaz palenia węglem w mieście? Od kiedy?

Autor Wiktoria Mitura
Oświęcim. Zakaz palenia węglem w mieście? Od kiedy?

Miasto Oświęcim chce zaostrzenia przepisów antysmogowych. Po 2023 roku ma obowiązywać zakaz palenia węglem. Projekt uchwały został już przygotowany w zeszłym roku. Na najbliższej radzie zostanie rozpatrzony.

Główne zapisy dokumentu były konsultowane z mieszkańcami i środowiskami działającymi na rzecz czystego powietrza. Uchwała ma charakter intencyjny i na styczniowej sesji zajmą się nią radni Rady Miasta. Jeśli zostanie przyjęta o jej dalszym losie zdecydują władze Województwa Małopolskiego.

– Trzeba podjąć radykalne działania, bo wciąż mamy bardzo poważny problem z powietrzem. Powróciliśmy więc po roku do tej inicjatywy, zmieniając niektóre daty graniczne – wyjaśnia prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. – Musimy być odpowiedzialni i wspólnie zawalczyć o nasze zdrowie. Mamy przykłady Krakowa czy innych miast w Polsce, które wprowadziły takie zakazy. Liczę, że w ten sposób w zdecydowanym stopniu poprawimy u nas jakość powietrza, a władze Województwa Małopolskiego przychylą się do tej propozycji, bo to od Sejmiku ostatecznie zależy, czy te przepisy wejdą w życie w naszym mieście – zaznacza prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Najważniejsze zapisy projektu uchwały

Po 2032 roku palenie węglem byłoby już definitywnie zakazane. Dotyczyłyby to nie tylko mieszkań, ale również innych nieruchomości, czyli budynków firm i instytucji. Od 1 stycznia 2023 roku będzie całkowity zakaz spalania węgla w piecach pozaklasowych w tych budynkach.

Piece klasy 3 i 4 powinny zniknąć z krajobrazu miasta od 1 stycznia 2027 roku, a kotły 5 klasy od 1 września 2030 roku.

Nowe domy, budynki w Oświęcimiu oddane do użytkowania po 1 września 2022 roku, w zakresie rodzaju ich ogrzewania, nie będą mogły przyjmować rozwiązań, w których będą stosowane paliwa stałe. Od tej daty będzie też obowiązywał zakaz spalania paliw stałych w mieszkaniach, które mają sieć ciepłowniczą i gazową.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie dotacjami

W minionym roku 133 mieszkańców Oświęcimia wymieniło tzw. “kopciuchy” na nowe źródło ciepła. Na dotacje do ekologicznych źródeł ciepła wydano z budżetu miasta w ubiegłym roku blisko 900 tys. zł. Największym zainteresowaniem cieszyły się piece gazowe, aż 103 mieszkańców zdecydowało się na taki sposób ogrzewania. Kotły węglowe niskoemisyjne zamontowało 15 osób. Do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej podłączyły się 4 domy.

Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się instalacje fotowoltaiczne wraz z pompami ciepła. Na takie rozwiązania zdecydowało się 2 mieszkańców. Pompa ciepła została zainstalowana w jednym domu, podobnie jak kolektory słoneczne. Na fotowoltaikę zdecydowało się 3 mieszkańców. A kotły elektryczne zamontowano w 4 domach.

W Oświęcimiu jest blisko 2700 domów jednorodzinnych. Do wymiany pozostało w nich jeszcze 685 pieców pozaklasowych i 234 klasy III i IV. Łącznie to 919 starych kotłów.

Miasto zachęca do korzystania z dotacji. Wnioski można składać do 31 lipca

Dopłaty z budżetu miasta wynoszą do 7 tys. zł w przypadku pieców gazowych, do sieci ciepłowniczej do 6 tys. zł. Do kotła olejowego, elektrycznego i kolektora słonecznego miasto dopłaca 5 tys. zł. Do 16 tys. zł można dostać na pompy ciepła wraz z fotowoltaiką, a na same pompy do 10 tys. zł.

Na przestrzeni ostatnich lat udało się zlikwidować 542 stare kotły, a na dotacje z miejskiej kasy wydano łącznie blisko 3 mln zł.

– Nasze konkretne działania przekładają się na mniejszą ilość „kopciuchów” w mieście. Dalej jednak pozostało 685 pieców „pozaklasowych”. Dlatego zachęcam mieszkańców, którzy myślą o wymianie źródła ogrzewania do skorzystania z dotacji, abyśmy wspólnie mogli zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy. Rok 2023, w którym zacznie obowiązywać zakaz palenia w tzw. „kopciuchach” zbliża się nieuchronnie. Dlatego nie zostawiajcie Państwo tej decyzji na ostatnią chwilę. Wymieńcie swój stary piec jeszcze w tym roku, dopóki są pieniądze w budżecie miasta i jest możliwość skorzystania z dotacji – apeluje prezydent Janusz Chwierut.

Miasto zleciło też inwentaryzację źródeł ciepła w budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, ponieważ zapisy uchwały będą także obowiązywać wszystkich przedsiębiorców.

info i foto: UM Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje