wtorek, 25 lutego 2020 15:21

Oświęcim. Pracownicy budżetówek mogą zapomnieć o podwyżkach w 2020?

Autor Katarzyna Domagała
Oświęcim. Pracownicy budżetówek mogą zapomnieć o podwyżkach w 2020?

Jutro (26 lutego) Rada Miasta Oświęcim ma procedować zmiany w Uchwale Budżetowej Miasta Oświęcim na rok 2020 Nr XVI/ 268/19 Rady Miasta Oświęcim z dnia 19 grudnia 2019 r. Zapisy uchwały zakładają m.in. zmniejszenie wydatków jednostek budżetowych na podwyżki dla pracowników, a przeznaczenie ich na remont dróg czy wymianę kotłów węglowych. Przeciwko temu protestują związki zawodowe Oświęcimia.

Projekt uchwały przewiduje zmiany w budżecie na 2020 rok dla miasta. Główne cele to: zwiększenie dochodów budżetu o prawie 73 tys. zł oraz zmniejszenie wydatków o prawie 300 tys. zł. Ale jakim kosztem?

Uchwała przewiduje zmniejszenie wydatków dla oświęcimskiej budżetówki na wynagrodzenia i składki o kwotę 1,505,853,72 zł. W dokumencie napisane jest jasno, że chodzi m.in. o podwyżki dla pracowników budżetówki.

Związki zawodowe z Oświęcimia oficjalnie wyraziły sprzeciw wobec takich zapisów.

Związki zawodowe działające w jednostkach budżetowych wyrażają sprzeciw dla planów zmniejszenia wydatków jednostek budżetowych na wynagrodzenia i składki od nich naliczane w wysokości 1,505,853,72 zł i przeznaczenie tej kwoty na inne cele(min. przebudowę dróg, wymianę kotłów węglowych, pieców, itp.) - komentują przedstawiciele związków zawodowych z Oświęcimia.
Mając na uwadze bardzo niski wzrost wynagrodzeń w w/w podmiotach w roku 2020, uważamy że szukanie oszczędności na wynagrodzeniach pracowników jest co najmniej wysoce niestosowne. Realizacja założonych różnych celów nie powinna odbywać się kosztem wynagrodzeń. Oczekujemy pilnego spotkania z Panem Przewodniczącym w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących tej sprawy. Podczas tego spotkania przedstawimy nasze wspólne stanowisko dotyczące płac w jednostkach budżetowych - czytamy w apelu rozesłanym do mediów.

Uchwała przewiduje, że zaoszczędzone pieniądze w wyniku wprowadzonych zmian, mają zostać przeznaczone m.in. na planowane inwestycje na rok 2020: remont dróg czy wymianę kotłów węglowych.

Projekt uchwały ma być procedowany podczas sesji Rady Miasta 26 lutego.

[AKTUALIZACJA: 27 lutego 2020]

Jak dowiedzieliśmy się z Urzędu Miasta, ww. uchwała przeszła z jedną autopoprawką dot. jednego załącznika.

Oświęcim - najnowsze informacje