poniedziałek, 12 czerwca 2023 09:51, aktualizacja 2 lata temu

Piękny Kazachstan. Sprawdź co warto zobaczyć w Kazachstanie?

Autor Artykuł sponsorowany
Piękny Kazachstan. Sprawdź co warto zobaczyć w Kazachstanie?

Na styku Europy i Azji leży dziewiąte co do wielkości państwo świata, czyli Kazachstan. Aż 90% jego powierzchni znajduje się w Azji, a tylko 10% po europejskiej stronie Uralu. W Kazachstanie mieszka zaledwie 18 mln ludzi, a kraj pozostaje wciąż nieodkrytą dla masowej turystyki perłą.

Dlatego jeśli marzą ci się eskapady poza cywilizację, spotkania z dziką przyrodą i starożytną kulturą – odkryj Kazachstan. Bogata kultura i zawiła historia pozostawiły tu po sobie wiele oryginalnych zabytków, które współistnieją dziś ze zdumiewającymi przykładami nowoczesnego budownictwa.

Nazwa Kazachstan pochodzi od zbitki starożytnego tureckiego słowa qaz – „wędrować” i perskiego przyrostka -stan, oznaczającego „ziemię” lub „miejsce”. Którędy zatem wędrować przez kazachskie ziemie, aby trafić w naprawdę zdumiewające miejsca?

Stolica Kazachstanu, czyli Astana

20 marca 2019 roku kazachski parlament z inicjatywy nowego prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa podjął decyzję o zmianie nazwy stolicy z Astana na Nur-Sułtan. Miasto nazwano na cześć Nursułtana Nazarbajewa, byłego prezydenta Kazachstanu o dyktatorskich zapędach, który był jednocześnie autorem wizji architektonicznej stolicy. Efekt? Kiczowaty miks postmodernizmu, neoklasycyzmu, orientalizmu, rosyjskiego baroku, islamskiego designu i sztuki Azji Środkowej wzbogacony – jakby było mało… - symbolami nacjonalistycznymi. Nazwa nie utrzymała się długo. Już 19 września 2022 roku, w ramach reformy konstytucyjnej, stolicy przywrócono poprzednią nazwę – Astana

Na co warto zwrócić uwagę, zwiedzając to przedziwne miasto?

  • Wieża Bäjterek. Licząca ponad 100 metrów konstrukcja jest artystyczną wizją przedstawiającą Drzewo Życia z kazachskiej legendy. Na 97. piętrze znajduje się taras widokowy i… pozłacany odcisk prawej dłoni prezydenta.
  • Centrum handlowe Chan Szatyr znajdujące się w największym na świecie budynku w kształcie namiotu, który ma 150 m wysokości, a jego powierzchnia jest większa niż 10 stadionów piłkarskich. Obok standardowych obiektów, jak sklepy czy punkty usługowe, mieszczą się tu… kryta plaża, pole golfowe i kanały, po których można pływać łódką.
  • Pałac prezydencki Ak Orda, który miał imitować waszyngtoński Biały Dom, dlatego wybudowano z różnych rodzajów białego marmuru i ozdobiono pozłacanymi wstawkami.
  • Muzeum Narodowe Republiki Kazachstanu - największe muzeum w Azji Środkowej. Najsłynniejszym eksponatem muzeum i jednym z symboli Kazachstanu jest tzw. Złoty Człowiek – scytyjska zbroja paradna z ok. 400–200 r. p.n.e.
  • Meczet Hazrat Sułtana (Świętego Sułtana) z 2012 r. - największy meczet w Azji Środkowej. Łączy on klasyczną architekturę sakralną islamu z tradycyjnymi ornamentami kazachskimi.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje stolicy, ale jak mówi  Krzysztof Nodar Ciemnołoński z Biura Podróży Tamada Tour, aby naprawdę przekonać się, że Astana szokuje architekturą, trzeba dotrzeć nie tylko do sztandarowych budowli, ale także poza ultranowoczesne centrum i dla kontrastu zobaczyć zachowane w Astanie przykłady architektury z okresu radzieckiego: modernistyczne blokowiska, biurowce i inne obiekty użyteczności publicznej oraz ciekawe architektoniczne domy XIX-wiecznych kupców: Wasilija Kubrina (dziś to Kazachskie Archiwum Państwowe), Matveya Kubrina (sklep „Astana”) i P. Moiseeva (szpital).

Żeby natomiast poczuć kolejny oddech historii, warto dotrzeć do AŁŻIR-u, czyli byłego Obozu Koncentracyjnego dla Żon Zdrajców Ojczyzny, a obecnie muzeum poświęconego pamięci ofiar represji politycznych i totalitaryzmu. AŁŻIR znajduje się na obrzeżach Astany, w miejscowości Aqmol.

A co poza obecną stolicą?

Nieopodal granicy z Kirgistanem, u stóp malowniczego pasma Tien-szan, leży dawna stolica Kazachstanu, czyli Ałmaty. To kosmopolityczne miejsce, które można ogarnąć wzrokiem ze wzgórza Kok Tobe, na które wjeżdża się kolejką gondolową, autem albo specjalną miejską marszrutką. Na szczycie czeka na Was m.in. najwyższa wieża telewizyjna świata (372 m) oraz fontanna w kształcie jabłka - symbol Ałmatów.

W mieście warto zobaczyć m.in. sobór Wniebowstąpienia Pańskiego (katedra Zenkov) i Dom Oficerów (obecnie Kazachskie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych), które zlokalizowane są w Parku Panfiłowa.

Ok. 200 km od miasta Ałmaty, na wysokości 1000–1200 m n.p.m., znajduje się Park Narodowy Ałtynemel o niezwykle zróżnicowanym krajobrazie obejmującym góry, pustynie, półpustynie, zielone stepy oraz kamieniste i gliniaste równiny. Najsłynniejszymi atrakcjami parku są śpiewające wydmy, góry Aktau i Kakutau o iście marsjańskim pejzażu oraz starożytne kurhany Scytów. Inne atrakcje przyrodnicze i geologiczne? Proszę bardzo!

  • Rezerwat Archeologiczny Tamagły Tas. Można tu podziwiać zespół rysunków naskalnych z wizerunkami Buddy i buddyjskimi mantrami. Petroglify pochodzą z XVII w. i przypuszczalnie zostały stworzone przez mongolski lud Ojratów.
  • Kanion Szaryński (154 km długości i do 300 m głębokości- jeden z przyrodniczych symboli Kazachstanu. Dzieli się on na 5 mniejszych kanionów: Dolinę Zamków (najbardziej widowiskowy!), Temirlik, Żółty, Czerwony i Bestamak. Ze względu na rozmiary i wyjątkowe krajobrazy jest zwany mniejszym bratem Wielkiego Kanionu Kolorado w USA.
  • Jezioro Kaindy z zatopionym lasem świerków - najbardziej rozpoznawalny przyrodniczy symbol Kazachstanu. Powstało ono wskutek potężnego trzęsienia ziemi z 1911 r.

Nabrałeś apetytu na wizytę w Kazachstanie? Nie czekaj, Kazachstan czeka na Ciebie!

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje

Rozrywka