poniedziałek, 9 września 2019 18:53

Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej

Autor Anna Piątkowska-Borek
Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej

W Pielgrzymce Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej wzięło udział około 100 tys. wiernych. Wśród nich był Prezydent RP Andrzej Duda.

Tegoroczne hasło Pielgrzymki Rodzin brzmiało: „Oblubieniec jest z Wami”. Słowa te nawiązywały do 25. rocznicy podpisania przez św. Jana Pawła II Listu do rodzin Gratissimam sane, w którym papież wskazywał, jak istotna i podstawowa dla wszystkich społeczeństw i państw jest sprawa rodziny.

Wierni tłumnie przybyli do Kalwarii Zebrzydowskiej

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem Drogi Krzyżowej przy stacji „u Piłata”. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza Święta.

Na początku Mszy Świętej głos zabrał kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Konrad Cholewa OFM, który życzył zebranym, by zawsze towarzyszył im Chrystusowy pokój i nadzieja. Stwierdził, że Jezus pragnie zapukać do drzwi domów i serc.

Homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Mówił o tym, jak Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo dla miłości, zwłaszcza małżeńskiej i rodzinnej, jak działał w życiu św. Joachima i św. Anny, a także Maryi i Józefa. Metropolita stwierdził, że miłość małżeńska musi być budowana na bezgranicznej miłości do Boga, który zawsze pomaga w trudnych chwilach.

– Bóg współdziała z tymi, którzy Go miłują – mówił abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski zauważył także, że z rodzin tworzy się naród. Ewangelia św. Mateusza rozpoczyna się od rodowodu Jezusa, ponieważ dla Izraelitów bardzo ważne było pochodzenie i rodzina. Bóg stwarzając mężczyznę i kobietę na swój obraz i podobieństwo pobłogosławił im i przykazał, by zaludnili ziemię i czynili ją sobie poddaną.

– Błogosławieństwo Boga spoczywa na kobiecie i mężczyźnie, jednoczących się w jedno ciało po to, by mieć własne potomstwo, a w konsekwencji budować naród i w tym rozwoju z pokolenia na pokolenie upatrywać nieomylnych znaków Bożego błogosławieństwa – powiedział arcybiskup.

We Mszy Świętej XXVII Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej wziął udział także Prezydent RP Andrzej Duda.

Źródło: Justyna Tyrka, Archidiecezja Krakowska / Prezydent.pl

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje