czwartek, 7 stycznia 2021 17:43

Pierwszy śmiertelny wypadek w powiecie miechowskim w tym roku. Zginął pieszy

Autor Mirosław Haładyj
Pierwszy śmiertelny wypadek w powiecie miechowskim w tym roku. Zginął pieszy

Śmiertelny wypadek w Bryzdzyniu (powiat miechowski), do którego doszło we wtorek 5 stycznia, to pierwsze takie zdarzenie w nowym roku. Przyczynić się do niego mogło nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i brak odblasków noszonych przez pieszych.

Wtorek tuż po godzinie 17:00, nieoświetlona droga powiatowa, padający deszcz i odbijające się światła od jezdni. 63-letni mężczyzna kierując pojazdem marki Hyundai potrącił 28-letniego mężczyznę, który pomimo udzielanej pomocy przedmedycznej przez świadków zdarzenia zmarł. Na miejscu, pod nadzorem prokuratora i w obecności biegłego, pracowali policjanci z Miechowa, którzy m.in. przeprowadzili oględziny ciała, pojazdu i miejsca zdarzenia oraz sporządzili szkic sytuacyjny i dokumentację fotograficzną. Wstępnie ustalono, że pieszy wracał do domu wraz z kolegą z pobliskiego sklepu. Nie mieli odblasków a kierowca – jak oświadczył – nie widział pieszego.  Dalsze śledztwo pozwoli na ustalenie wszystkich okoliczności zdarzenia i jego przyczynę.

Trzeba zaznaczyć, że w warunkach niesprzyjającej aury wszystkich uczestników ruchu obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Apelujemy zarówno do kierowców jak i pieszych o przestrzeganie obowiązujących zasad ruchu drogowego. Prosimy kierowców o rozwagę, ostrożność i dostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych i atmosferycznych. Należy brać pod uwagę, że szybko zapadający zmrok, mgła czy deszcz powodują ograniczenie widoczności człowieka poruszającego się po drodze. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że pieszy to najmniej chroniony uczestnik ruchu drogowego, który w zderzeniu z pojazdem ma niewielkie szanse na przeżycie, z uwagi na to, że samochód uderza bezpośrednio w jego ciało i nic go nie chroni. Dodatkowo w czasie złej widoczności na drodze, gdy pieszy nie jest wyposażony w elementy odblaskowe, ma na sobie ubranie ciemnego koloru, kierowca dostrzega go tak naprawdę wówczas, gdy jest on w zasięgu jego świateł. Wtedy często jest już za późno i nawet natychmiastowa reakcja kierowcy nie uratuje mu życia. Noszenie elementów odblaskowych przez pieszych nie powinno ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego, z prostej przyczyny: jest on lepiej widoczny dla kierujących. Niewielki odblask może uratować życie nie tylko pieszego ale i niejednokrotnie zmotoryzowanych. Odblask to czas na właściwą reakcję kierującego.

Inf.: KPP Miechów

Miechów - najnowsze informacje