środa, 21 kwietnia 2021 14:01

PILNE. Zmiany w obostrzeniach dla 11 województw

Autor Norbert Kwiatkowski
PILNE. Zmiany w obostrzeniach dla 11 województw

Jeszcze przed południem rozpoczęło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po jego zakończeniu odbyła się konferencja, na której głos zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak ocenił Niedzielski, apogeum zakażeń i hospitalizacji III fali koronawirusa mamy za sobą. "Najważniejszym i najtrudniejszym parametrem jest liczba zgonów" - zaznaczył.

"Tutaj, jeżeli popatrzymy na trendy, to wydaje się również apogeum, jeżeli chodzi o odwzorowanie fali, mamy również za sobą" - dodał minister. Przytoczył dane, że w ubiegłym tygodniu w środę było ponad 800 zgonów, a obecnie jest to 740.

W pięciu województwach, gdzie sytuacja epidemiczna jest najtrudniejsza: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim obostrzenia pozostają bez zmian.

W pozostałych 11 województwach zachodzą następujące zmiany:

Od poniedziałku 26 kwietnia:

  • Edukacja w klasach 1-3 szkół podstawowych będzie prowadzona w systemie hybrydowym;
  • Otwarcie salonów urody, zakładów fryzjerskich i zakładów kosmetycznych

W związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami maturami oraz egzaminami dla ósmoklasistów rząd podtrzymał decyzję dotyczącą terminów.

- Nie ma żadnego zagrożenia dla ustalonych wcześniej terminów tegorocznych egzaminów - stwierdził minister Czarnek w czasie środowej konferencji. Jak dodał, nie będzie żadnych testów na koronawirusa przed oboma egzaminami.

Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja, potrwają do 20 maja. Egzamin ósmoklasisty odbędzie się od 25 do 27 maja. Egzaminy zawodowe i egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe będą przeprowadzone w czerwcu i w lipcu.

Kolejnych decyzji rządu na temat luzowania obostrzeń możemy spodziewać się za tydzień.

Info: Ministerstwo Zdrowia Foto: Kancelaria Premiera

Małopolska - najnowsze informacje