środa, 21 lutego 2024 07:01

Jest nowy dyrektor Lasów Państwowych w Małopolsce. Przygotowano petycję, aby go odwołać

Autor Mirosław Haładyj
Jest nowy dyrektor Lasów Państwowych w Małopolsce. Przygotowano petycję, aby go odwołać

Nowym dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie został należący do PSL Piotr Kempf.

Były dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie został wybrany dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

-Moim głównym celem będzie ograniczenie wycinki lasów, zwłaszcza najcenniejszych drzewostanów

- powiedział cytowany przez PAP nowy dyrektor.

Kempf stanowisko obejmie dziś i już zapowiedział "oddzielenie Lasów od Kościoła - bo w ostatnich latach niektóre jednostki LP, szczególnie w RDLP w Krakowie, przyjęły zbyt bliską zależność".

Aktywiście mówią "Nie"

Po przekazaniu informacji o wyborze Piotra Kempfa na stanowisko dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie na facebookowym profilu Akcji Ratunkowej dla Krakowa pojawił się post, w którym aktywiści wyrazili swój sprzeciw wobec decyzji.

–Miało być transparentnie i bez partyjniactwa, tymczasem znów mamy rozdawanie stanowisk po partyjnym przydziale. Dwie kluczowe dla przyrody dyrektorskie posady wylądowały w rękach czynnych polityków PSL. Chodzi o nowo powołanych krakowskich dyrektorów Lasów Państwowych i Wód Polskich. Obejmują je politycy albo o kontrowersyjnej przeszłości, albo bez merytorycznego przygotowania

–napisali aktywiści i dodali:

–Nie o takie standardy walczyliśmy! Nie po to tak tłumnie szliśmy na wybory zagłosować, wierząc w realną zmianę sposobu, w jaki prowadzona jest polityka, zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i na lokalnym, miejskim, wojewódzkim. Żądamy, żeby tak ważne stanowiska zajmowały osoby o odpowiednich kompetencjach, które szanują przyrodę oraz walczących o nią obywateli.

Aktywiści zachęcają do podpisania petycji, którą zamieścili w internecie.

–W związku z licznymi kontrowersjami związanymi z politykami PSL domagamy się pilnego odwołaniu obu polityków ze stanowisk, na które zostali powołani oraz przeprowadzania transparentnych konkursów w sprawie pełnienia ww funkcji

–uzasadniają.

Podpisany dokument trafi do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska,
ministra klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Witolda Kossa i prezes PGW Wody Polskie Joanny Kopczyńskiej.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie jest jedną spośród 17 jednostek organizacyjnych średniego szczebla zarządzania w Lasach Państwowych.

Nadzoruje ona działalność 16 nadleśnictw: Brzesko, Dąbrowa Tarnowska, Dębica, Gorlice, Gromnik, Krościenko, Krzeszowice, Limanowa, Łosie, Miechów, Myślenice, Nawojowa, Niepołomice, Nowy Targ, Piwniczna, Stary Sącz, które są podstawowymi i samodzielnymi jednostkami organizacyjnymi Lasów Państwowych.

Piotr Kempf

Absolwent Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Przez wiele lat związany z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 1 lipca 2015 roku został Dyrektorem Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. W ramach nowej jednostki stworzył m.in. Zespół Konserwacji Zieleni wyposażony w nowoczesny sprzęt, który odpowiada za pielęgnację dwóch najstarszych parków Krakowa. Wprowadził nowy system umów z wykonawcami odpowiedzialnymi za utrzymanie terenów zielonych – „Utrzymaj standard”.

Inf.: PAP, WSZiB
Fot.: Akcja Ratunkowa dla Krakowa (Facebook)

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka