środa, 21 kwietnia 2021 09:57

Pisarz, felietonista, nauczyciel. Zmarł jeden z najwybitniejszych mieszkańców Myślenic

Autor Norbert Kwiatkowski
Pisarz, felietonista, nauczyciel. Zmarł jeden z najwybitniejszych mieszkańców Myślenic

Wychowały się na nim pokolenia myśleniczan, którzy szanowali go nie tylko ze względu na wielki talent, ale przede wszystkim ciepło i radość ducha. W poniedziałek 19 kwietnia w wieku 82 lat odszedł Emil Biela.

Był bez dwóch zdań jedną z najznamienitszych person, jakie ziemia myślenicka wydała na świat w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Przez lata uczył języka polskiego pokolenia, którzy uczęszczali do Szkoły Podstawowej nr 2. Był członkiem krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, współzałożycielem myślenickiego Klubu Inteligencji Katolickiej (1981). Został uhonorowany m.in. tytułem „Przyjaciela Myślenickiego Ośrodka Kultury” (1997).

Spod jego znakomitego pióra wyszły m.in. takie pozycje jak „Pasaże” (powieść, 1967),  „Fascynacje” (poezje, 1968), „Jasnowdzięczni” (powieść, 1970), „Cztery baśnie w jednej baśni” (utwory dla dzieci, 1984).

To bez wątpienia wypróbowany Przyjaciel – Orędownik Sztuki Piękna… Piękna mowy i polszczyzny… Piękna „mądrych słów” i mądrych myśli…” - pisał o zmarłym Jan Koczwara, wieloletni dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury.

Pokój jego duszy!

Foto: zdjęcie poglądowe

Myślenice - najnowsze informacje