piątek, 29 października 2021 10:32

Po 5 latach udało się! Zabytkowy neon rozbłysnął na nowo

Autor Mirosław Haładyj
Po 5 latach udało się! Zabytkowy neon rozbłysnął na nowo

W środowy wieczór podczas kameralnego wydarzenia w Muzeum Podgórza został odsłonięty i po raz pierwszy rozbłysnął odnowiony neon Księgarnia!

Zabytkowy neon rozjaśniał fasadę kultowej księgarni przy ul. Kalwaryjskiej 6. Po jej likwidacji w 2019 r. podświetlany napis „Księgarnia” trafił do Muzeum Neonów w Warszawie. Dzięki staraniom i zbiórce pieniędzy zorganizowanej przez Stowarzyszenie Podgórze.pl, powrócił on w tym roku do krakowskiej dzielnicy. Zawisł jednak w nowym miejscu – został zamontowany w holu Muzeum Podgórza, a jego uroczyste zapalenie miało miejsce w środowy wieczór (27 października).

Na uroczystość zostały zaproszone osoby, które wsparły publiczną zbiórka przeprowadzona przez Stowarzyszenie Podgórze.pl w czerwcu 2021 roku. To dzięki nim, teraz neon będzie cieszyć wszystkich, którzy odwiedzą Muzeum Podgórza.

– Na stałe świeci litera „i”, gdzie zachowała się oryginalna rurka. Natomiast całość rozbłyska po wrzucenia złotówki. Mamy nadzieję, że będzie z tym sporo zabawy, a neon wywoła też wspomnienia

– czytamy na stronie stowarzyszenia.

Minęło ponad pięć lat od rozpoczęcia starań o odnowienie neonu i 2,5 roku po tym, jak został zdemontowany i wywieziony, ale udało się doprowadzić tę historię do szczęśliwego zakończenia.

– Jesteśmy z tego dumni. Bardzo się cieszymy, że neon został ocalony, odnowiony i jest godnie eksponowany. Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili!

– piszą członkowie stowarzyszenia.

Neon jeszcze na fasadzie kultowej księgarni przy ul. Kalwaryjskiej 6

Czytaj także:

To była najbrzydsza ulica Krakowa, ale żyła. Teraz umiera
W czasie, kiedy Podgórze było jeszcze osobnym miastem, ulica Kalwaryjska stanowiła jego najważniejszą arterię. Współcześnie ta zabytkowa ulica doczekała się miana jednej z najbrzydszych, jeśli nie najbrzydszej w Krakowie. A teraz umiera.

Inf. i foto: Stowarzyszenie Podgórze.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje