poniedziałek, 10 stycznia 2022 23:23

Podano szczegóły wypadku Polaków w Tatrach Słowackich. Wybrali złą trasę?

Autor Katarzyna Jamróz
Podano szczegóły wypadku Polaków w Tatrach Słowackich. Wybrali złą trasę?

Słowaccy ratownicy zobrazowali szczegóły tragicznego wypadku trójki Polaków na Gerlachu. Potwierdzili, że turyści wybrali niewłaściwą trasę, jaką jest szlak letni. Prawdopodobnie jeden z nich się poślizgnął i pociągnął za sobą resztę. Turyści byli związani jedną liną, spadli z ok. 300 metrów.

Do tragicznego wypadku, w którym zginęła trójka Polaków doszło w piątek 7 stycznia. Ciała mężczyzn zostały odnalezione w niedzielę przed południem w Gerlachowskim Kotle.

Grupa mężczyzn była spięta liną w odstępach około 7 metrów. Cała trójka wyposażona była w standardowy, zimowy sprzęt do wspinaczki. Słowaccy ratownicy twierdzą jednak, że przewodnik miał nieodpowiednie raki, jak na panujące w tej części Tatr warunki.

Z niewyjaśnionych powodów, Polacy wybrali zejście przez Wielicką Próbę. Jest to trasa letnia, która zimą nie jest użytkowana ze względu na niebezpieczeństwo. Według HZS (Horska Zachranna Sluzba), jeden z mężczyzn posiadał licencję UIMLA, która nie upoważnia do prowadzenia turystów w tereny wspinaczkowe.

Według Górskiego Pogotowia Ratunkowego, mężczyźni spadli ok. 300 metrów w dół i zatrzymali się na śnieżnym stoku - na wysokości około 2160 m n.p.m.

- Możemy założyć, że doszło do poślizgu i upadku jednego lub więcej osób - poinformowali ratownicy. Dodali również, że ich zdaniem wybrana technika linowa raczej nie pozwoliłaby zatrzymać upadu jednego człowieka, jak i całej grupy.

Portal polskieradio24.pl przekazał, że sprawą wypadku Polaków zajmie się Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Śledczy chcą ustalić jak doszło do śmierci turystów, a także, czy przewodnik faktycznie prowadził swoich klientów na Gerlach i czy miał do tego specjalne uprawnienie.

Inf.: Polskie Radio 24 / Horska Zachranna Sluzba
Fot.:Horska Zachranna Sluzba

Podhale

Podhale - najnowsze informacje