wtorek, 31 października 2023 10:25

Polacy wicemistrzami świata! W kadrze zawodnicy z Małopolski

Autor Patryk Trzaska
Polacy wicemistrzami świata! W kadrze zawodnicy z Małopolski

Kolejny, spektakularny sukces Polaków w Speed-ballu na arenie międzynarodowej. Zawodnicy wracają Mistrzostw Świata z kolekcją aż 17 medali, zostając drugą najlepszą drużyną na globie.

W dniach 27-28 października 2023 roku w Stambule odbyły się XXXIV Mistrzostwa Świata w Speed-ballu. Polscy speed-balliści dowiedli, że znajdują się w ścisłej czołówce zdobywając wicemistrzostwo świata, tym samym przebijając aż kilkanaście krajów takich jak Niemcy, Francja czy Tunezja.

W Mistrzostwach Świata w Stambule Polskę reprezentowało 11 młodych zawodników. Zagrali zawodnicy z Krakowa (Dudek Aleksandra, Dudek Martyna, Nowakowski Karol, Stafiej Wiktoria i Żarski Tymoteusz), z Myślenic (Bizoń Tomasz, Janczak Jakub, Malina Zuzanna, Orawin Dawid i Ryś Marcelina) i Lublina (Gołofit Szymon). Polscy reprezentanci startując we wszystkich konkurencjach wywalczyli aż 8 medali w kategorii Juniorskiej (poniżej 18 roku życia) oraz 9 w seniorach. Ponadto w kategorii Solo Open Kobiet, Marcelina Ryś ustanowiła nowy Rekord Polski na poziomie aż 488 odbić w 4 minuty, a wraz z Martyną Dudek, Dawidem Orawinem i Karolem Nowakowskim w sztafecie Mix Relay, ustanowili kolejny Rekord Polski wynoszący aż 260 odbicia.

Speed-ball w Polsce trenuje się zaledwie od 9 lat. Jest to dyscyplina, która dynamicznie rozwija się w naszym kraju i zyskuje coraz więcej sympatyków. Jest szczególnie popularna wśród młodzieży, która widząc takie sukcesy swoich rówieśników chętnie próbuje swoich sił w tym sporcie. Speed-ball to sport rakietkowy inny niż wszystkie, ponieważ zmusza zawodników do grania obiema rękami oraz występują w nim konkurencje rozgrywane na czas

Od ośmiu w tej dyscyplinie, która wymaga użycia rakietek oraz piłki, organizowane są Mistrzostwa Polski. Od 2014 roku reprezentacja Polski startuje w mistrzostwach świata. W tym roku najgroźniejszymi rywalami Polaków okazali się reprezentanci Tunezji i Egiptu. Jednak dzięki uporowi, wytrwałości, poświęceniu i jasno postawionym celom nasi zawodnicy stawili im czoła i zdobyli drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji światowej, zajmując miejsce tuż za Egiptem, zarówno w kategorii juniorów jak i seniorów.

– Nasza reprezentacja przygotowywała się do mistrzostw w zasadzie od początku sezonu, czyli od niemal 10 miesięcy. W skład kadry wchodzą młodzi i bardzo utalentowani zawodnicy i zawodniczki, którzy zafascynowali się tą jeszcze do niedawna nieznaną, ale wymagającą i piękną dyscypliną – mówi Przemysław Wolan, trener polskiej kadry oraz prezes Federacji Speed-ball Polska.

W kategorii juniorskiej (U18) Polacy wywalczyli:

Wiktoria Stafiej i Aleksandra Dudek – ex-aequo Brąz w super-solo kobiet,

Dawid Orawin – Brąz w grze singlowej oraz super-solo mężczyzn,

Marcelina Ryś – Srebro w grze singlowej kobiet,

Marcelina Ryś i Zuzanna Malina – srebro w grze deblowej kobiet,

Karol Nowakowski i Tymoteusz Żarski – srebro w grze deblowej mężczyzn,

Marcelina Ryś i Dawid Orawin – srebro w grze deblowej mieszanej.

W kategorii seniorskiej Polacy wywalczyli:

Marcelina Ryś – Srebro w super-solo kobiet,

Dawid Orawin – Srebro w super-solo mężczyzn,

Wiktoria Stafiej – Brąz w solo masters kobiet,

Karol Nowakowski – Srebro w solo masters mężczyzn,

Marcelina Ryś – Srebro w grze singlowej kobiet,

Karol Nowakowski – Brąz w grze singlowej mężczyzn,

Aleksandra Dudek i Martyna Dudek – Srebro w grze deblowej kobiet,

Szymon Gołofit i Dawid Orawin – Czwarte miejsce w grze deblowej mężczyzn,

Martyna Dudek i Karol Nowakowski – Srebro w grze deblowej mieszanej,

Marcelina Ryś, Martyna Dudek, Dawid Orawin i Karol Nowakowski – srebro w sztafecie mix-relay.

W tym roku Federacja Speed-ball Polska zaplanowała jeszcze IV Klubowe Mistrzostwa Polski, które odbędą się w weekend 25-26 listopada w Krakowie na hali sportowej UEK. Wstęp będzie wolny.

inf./Fot. Speed-ball Polska

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka