poniedziałek, 25 stycznia 2021 15:02

Połączenie kolejowe do Żywca cieszy się dużą popularnością. A miało być zlikwidowane

Autor Mirosław Haładyj
Połączenie kolejowe do Żywca cieszy się dużą popularnością. A miało być zlikwidowane

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy PKP uruchomiono niedzielne bezpośrednie połączenie kolejowe Żywiec – Kraków Główny przez Suchą Beskidzką.

Nowe połączenie, realizowane przez Polregio Sp. z o.o., mimo, że początkowo dedykowane przede wszystkim studentom, cieszy się dużym i wciąż rosnącym zainteresowaniem podróżnych. Z obserwacji Stowarzyszenia Kolej Beskidzka wynika, że od czasu uruchomienia bezpośredniej relacji z każdym weekendem na pokładzie przybywa pasażerów. Z kursu w ostatni weekend, tylko na odcinku Żywiec-Sucha Beskidzka, skorzystało prawie 70 osób, co w warunkach lockdownu, jest wynikiem bardzo dobrze rokującym. Co istotne, niemal na każdym przystanku na tej trasie zaobserwowano wymianę pasażerów.

Nowe połączenie kolejowe jest efektem porozumienia marszałków województw: śląskiego i małopolskiego. Inicjatywa uruchomienia połączenia bezpośredniego była zgłaszana marszałkom województw przez Stowarzyszenie Kolej Beskidzka od kilku lat.

Czytaj także:

„Wielu samorządom psujemy krew”. Walczą o przywrócenie linii kolejowej Sucha Beskidzka-Żywiec
17 kwietnia 2019 r. podczas konferencji prasowej na stacji kolejowej w Jeleśni przedstawiciele Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka” poinformowali o podjęciu inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców w województwach śląskim i małopolskim, dotyczącej rewitalizacji linii kolejowej nr 97 Żywiec – Sucha Beskidzk…

Jej uzasadnieniem była potrzeba uruchomienia połączenia dedykowanego studentom z wyeliminowaniem konieczności przesiadki w Suchej Beskidzkiej, która znacząco zniechęcała podróżnych do wybierania tego środka transportu przy podróżach z Żywiecczyzny w kierunku stolicy Małopolski. Inicjatywę znacząco wsparli radni samorządu wojewódzkiego, dzięki którym została ona zrealizowana.

Jesteśmy przekonani, że po odmrożeniu gospodarki, a zwłaszcza powrocie studentów do nauki stacjonarnej, połączenie to będzie cieszyło na tyle dużym obłożeniem, że będzie musiało być obsługiwane pojemniejszym składem. Wytrasowanie pociągu w relacji bezpośredniej do stacji Kraków Główny to decydujący czynnik, który zachęca pasażerów do skorzystania z tego połączenia

– mówi Hubert Maślanka, prezes Stowarzyszenia Kolej Beskidzka.

Uruchomione połączenie jest dopełnieniem oferty realizowanej przez piątkowy kurs pociągu PILSKO, który w trasie odwrotnej z Krakowa Głównego do Żywca wozi pasażerów już od 3 lat.

Fot. i inf.: Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka”

Kraków

Kraków - najnowsze informacje