sobota, 24 września 2022 11:06

Polska musi się przygotować na kolejną falę uchodźców. Nawet pół miliona ludzi...

Autor Norbert Kwiatkowski
Polska musi się przygotować na kolejną falę uchodźców. Nawet pół miliona ludzi...

Według wstępnych szacunków analityków z naszego kraju, jeszcze przed zimą do Polski trafi kolejna fala uchodźców z Ukrainy. Można się liczyć z przyjazdem od 200 tys. do nawet 500 tys. osób.

- Około 500 tys. uchodźców może zimą migrować ze wschodu na zachód Ukrainy; musimy być przygotowani, że jakaś część tych osób może chcieć dotrzeć do Polski" - powiedział w środę wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker podczas posiedzenia Konwentu Marszałków RP w Kazimierzu Dolnym.

Od 24 lutego do Polski przybyło ponad 6 mln obywateli Ukrainy. 2 mln z nich pozostaje w naszym kraju. Szacuje się, że 30 proc. z nich zamierza osiedlić się u nas lub pozostać jeszcze przez kilka lat po zakończeniu wojny.

Tak duża fala uchodźców to oczywiście nie lada wyzwanie. Dla przykładu w Krakowie wciąż funkcjonuje na peronie 4 dworca PKP  całodobowy punkt recepcyjny dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, który zajmuje się relokacją uchodźców. Dowiedzą się tam o możliwości zakwaterowania na terenie Krakowa i Małopolski oraz otrzymają potrzebne informacje w języku ukraińskim.

Foto: Unsplash

Kraków

Kraków - najnowsze informacje