wtorek, 20 września 2022 10:11

Pomiary natężenia oświetlenia - czym są i kto może je wykonać?

Autor Artykuł sponsorowany
Pomiary natężenia oświetlenia - czym są i kto może je wykonać?

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy to jedno z najważniejszych zadań pracodawcy. Na odpowiednie warunki składa się jednak wiele czynników. Jednym z nich jest odpowiednie oświetlenie, a dokładniej natężenie światła, które ma bezpośredni wpływ na wydajność, komfort, a niekiedy także zdrowie pracowników.

Informacje o właściwym natężeniu światła znajdziemy w dokumentach takich jak Kodeks Pracy czy Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Z dokumentów tych dowiemy się także o konieczności przeprowadzania okresowych pomiarów natężenia oświetlenia. Czym są pomiary natężenia oświetlenia i dlaczego są tak istotne? O tym w dalszej części!

Po co pomiary natężenia oświetlenia?

Pomiary te pozwalają uzyskać informacje na temat natężenia oświetlenia. Wynik, który nie mieści się w wyznaczonych normach, należy niezwłocznie poprawić poprzez zmianę oświetlenia. Co się dzieje kiedy natężenie oświetlenia nie jest odpowiednio dostosowane do warunków pracy, wielkości pomieszczenia i wielu innych ważnych czynników?

Przemęczenie oczu wpływające na spadek efektywności czy złe samopoczucie to najlepszy z możliwych scenariuszy przy nieodpowiednim natężeniu oświetlenia w miejscu pracy. Znacznie poważniejszymi konsekwencjami są te dotyczące pogorszenia narządu wzroku. Osłabienie wzroku  w wielu miejscach pracy o podwyższonym ryzyku może prowadzić do poważnych wypadków skutkujących utratą zdrowia, a nawet życia. Nic więc dziwnego, że okresowy pomiar natężenia oświetlenia należy do głównych zadań pracodawcy.

Jak wyglądają pomiary natężenia oświetlenia?

Do przeprowadzenia pomiarów natężenia oświetlenia wykorzystywany jest specjalistyczny, certyfikowany sprzęt. Pracodawcy zwykle decydują się na zatrudnienie wykwalifikowanej firmy, która po dokonaniu pomiarów stwierdzi czy oświetlenie zostało w odpowiedni sposób dobrane do rodzaju wykonywanej pracy, a także czy spełnia wszystkie wymogi prawne.

Przeprowadzane badanie obejmuje przede wszystkim pomiar natężenia oświetlenia w miejscu pracy. Parametry takie jak rozkład luminancji we wnętrzu, barwa zastosowanych źródeł światła czy luminacja opraw oświetleniowych są pośrednio oszacowywane z wykorzystaniem pomiarów natężenia, współczynników odbicia i wyników ocen po przeprowadzonych oględzinach istniejącej instalacji.

Pomiary natężenia oświetlenia powinny być przeprowadzane zarówno w obiektach, które posiadają kompletną dokumentację projektową oświetlenia, jak i tych, które dokumentacji tej nie posiadają lub jest ona niekompletna.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje